Biznes

Budowa hali – generalne wykonawstwo a samodzielne prowadzenie inwestycji

Budowa hali to przedsięwzięcie skomplikowane zarówno pod względem formalnym jak i wykonawczym. Przystępując do jego realizacji warto zastanowić się, czy inwestycję poprowadzić samodzielnie, czy też powierzyć to zadanie firmie zajmującej się kompleksową budową hal. Jakie są zalety i wady obu rozwiązań?

Budowa budynku przemysłowego wymaga, już na etapie planowania inwestycji, zgromadzenia wielu dokumentów. Trzeba uzyskać kilka decyzji i uzgodnień, a także zlecić specjalistom przygotowanie potrzebnej dokumentacji, w tym projektu budowlanego i wykonawczego. Po skompletowaniu niezbędnych załączników, można złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Po uzyskaniu pozwolenia, a jeszcze przed rozpoczęciem budowy, należy znów dopełnić formalności w urzędzie, zatrudnić kierownika budowy i firmę budowlaną. Czasem trzeba zlecić prace kilku wykonawcom, gdyż niektórzy z nich budują tylko fundamenty, inni konstrukcję stalową, a jeszcze inni zajmują się wyłącznie robotami wykończeniowymi. Gdy budynek powstanie, żeby móc przystąpić do użytkowania, trzeba znów przeprowadzić formalności w urzędzie. Tak – w znacznym uproszczeniu, wygląda proces budowy hali.

Samodzielne prowadzenie inwestycji

Jeśli inwestor zdecyduje, że samodzielnie prowadzi inwestycję, musi o część formalności zadbać osobiście, a resztę prac zlecić różnym podmiotom. Dzięki temu w każdym momencie wie, na jakim etapie jest przedsięwzięcie i ma wpływ na to, kogo zatrudnia do poszczególnych prac. Jednak budowa hali to przedsięwzięcie o znacznym stopniu skomplikowania, inaczej niż np. budowa domu jednorodzinnego. Uzyskanie wszystkich dokumentów, zezwoleń, przeprowadzenie formalności w urzędzie zajmuje dużo czasu. Ponadto trudno jest skoordynować poszczególne etapy realizacji inwestycji, a podczas budowy – prace różnych ekip. Wszystko to sprawia, że budowa zazwyczaj trwa dłużej.

Generalne wykonawstwo

Na rynku działa wiele firm, które realizują hale kompleksowo, tj. projektują, przeprowadzają formalności i budują do stanu pod klucz. Wybierając takie rozwiązanie, inwestor nie musi zajmować się żadnymi formalnościami urzędowymi ani sprawami wykonawczymi. Inwestycję w całości prowadzi jeden podmiot, co eliminuje wiele nieporozumień, które czasem pojawiają się na linii projektant – wykonawca lub pomiędzy wykonawcami różnych robót. Dzięki temu poszczególne etapy realizacji inwestycji są dobrze skoordynowane i hala powstaje szybko. Wybierając takie rozwiązanie, inwestor w niektórych przypadkach musi jedynie zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego. O pozostałe sprawy dba firma realizująca inwestycję.

Które rozwiązanie jest tańsze?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który ze sposobów realizacji inwestycji jest tańszy. Dużo zależy od tego, jakie są ceny poszczególnych usług na lokalnym rynku oraz jak bardzo skomplikowana jest inwestycja.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą CoBouw Polska, polsko – holenderską spółką budowlaną, która specjalizuje się w kompleksowej realizacji obiektów przemysłowych (hale stalowe, hale produkcyjne, sortownie i przechowalnie warzyw i owoców).

Previous ArticleNext Article