Technologia

Charakterystyka stropów z betonu sprężonego

Boom w budownictwie na mieszkania, biurowce i sklepy wielkopowierzchniowe rozpowszechnił stosowanie nowych technologii, które pozwalają na przyśpieszenie procesu inwestycyjnego.

Płyty strunobetonowe

Nazywane są też płytami stropowymi sprężonymi. Służą do wykonania stropów w budynkach o różnej konstrukcji. Ich główną zaletą jest szybkość montażu, nie wymagają wykonywania dodatkowego zbrojenia.

Płyty stropowe sprężone produkowane są z betonu i stali wysokiej jakości. Wszystkie płyty produkowane są w jednej szerokości i w sześciu rozmiarach wysokości. W jej wnętrzu równomiernie rozmieszczone są kanały, które zmniejszają ciężar prefabrykatu. ich ilość uzależniona jest od wysokości płyty. Użycie płyt strunobetonowych pozwala na realizację stropów o dużej rozpiętości. Po ułożeniu stropu z płyt stropowych sprężonych należy zalać betonem specjalne wypustki łączące płyty. Zapobiegnie to klawiszowaniu płyt, a tym samym pękaniu sufitów i posadzek. Nie wymagają dodatkowego zbrojenia na budowie.

Zalety płyt stropowych sprężonych

Stropy wykonane z płyt strunobetonowych są lżejsze od tradycyjnych stropów żelbetowych, ale równocześnie mogą przenosić większe obciążenia. Daje to większe możliwości projektantom i inwestorom. Mają też lepsze właściwości wygłuszające, co jest bardzo istotne zwłaszcza w budownictwie wielorodzinnym.

Układanie stropu z płyt sprężonych wymaga zastosowania specjalnego dźwigu (bardzo często dostarcza go producent wraz z płytami), ale mimo to jego wykonanie jest tańsze niż stropów wykonywanych inną technologią. O niższych kosztach decyduje przede wszystkim brak konieczności wykonywania dodatkowych prac związanych z układaniem szalunku, stemplowania, uzbrojenia i wylewania betonu. Standaryzacja wymiarów płyt pozwala na ułożenie stropu w krótszym czasie i bez konieczności ich docinania. Pozwala to również na uzyskanie równej powierzchni.

Kanały w płytach można wykorzystać do prowadzenia różnego rodzaju instalacji, a dodatkowo wykonane otwory na przygotowanie przewodów kominowych i wentylacyjnych

Płyty stropowe sprężone można montować przez cały rok, bez względu na warunki pogodowe, co jest bardzo istotne, ponieważ nie opóźnia to procesu inwestycyjnego.

Jedyną niedogodnością związaną ze stropami prefabrykowanymi jest mała ich dostępność. Tylko kilka zakładów na terenie całego kraju zajmuje się ich produkcją (wykonywane są na indywidualne zamówienie dla konkretnego projektu), transport na większe odległości nie jest opłacalne i podniesie koszty wykonania stropu.

Previous ArticleNext Article
lun.pl tiae.pl zobacz