Zdrowie i Uroda

Depilacja a epilacja – różnice

W języku potocznym przyjęło się, że wszystkie zabiegi, których głównym celem jest usunięcie zbędnego owłosienia nazywane są depilacją. Tego określenia nie zawsze słusznie używają również salony kosmetyczne. Czasem wynika to z niewiedzy, często jest to świadoma decyzja ich pracowników, którzy chcą być komunikatywni dla klientek. Czym więc różni się depilacja i epilacja?

Podstawowa różnica

Depilacja z definicji jest czasowym usuwaniem zbędnego owłosienia. Zabiegi depilacji nie pomagają nam pozbyć się owłosienia na stałe, a jedynie na krótki czas. Po tym czasie (najczęściej jest to jedynie kilka tygodni) zabieg trzeba powtórzyć, gdyż włoski zaczynają odrastać. Epilacja natomiast polega na usunięciu owłosienia w sposób trwały. Najbardziej popularnym i skutecznym zabiegiem epilacji jest tak zwana „depilacja laserowa” – czyli, wyrażając się precyzyjnie, epilacja laserowa.

Epilacja przy pomocy lasera

Epilacja przy pomocy lasera jest bardzo skutecznym zabiegiem, który pozwala na stałe pozbyć się niechcianego owłosienia. Na czym polega ten zabieg? Jest on stosunkowo prosty i – jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania – bezpieczny. Głowica urządzenia przykładana jest do poszczególnych części ciała pacjentki. Wiązka światła z lasera przenika przez skórę i dociera do melaniny, czyli barwnika, który znajduje się w mieszku włosowym. Melanina pochłania światło lasera i przemienia je w energię termiczną, która uszkadza cebulki włosów, Powoduje to że odrastanie włosów jest trwale uniemożliwione.

infografika depilacja
Infografika – depilacja

Nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo zabiegu (oczywiście pod warunkiem, że wykonywany jest na sprawdzonym sprzęcie, a my słuchamy zaleceń lekarza bądź kosmetyczki). Energia lasera uszkadza jedynie cebulki włosów, sąsiednie komórki pozostają nieuszkodzone.

Aby zabieg był trwały, należy go powtórzyć kilkukrotnie, w odstępie od czterech do ośmiu tygodni. Zwykle wystarczająca będzie seria trzech do pięciu zabiegów, chociaż zdarza się, że potrzebnych jest więcej. To gwarantuje trwałe pozbycie się włosów. Zabieg nie jest jednak wykonywany, gdy pacjentka ma bardzo ciemną karnację, gdyż byłby dla niej niebezpieczny. W przypadku bardzo cienkich i jasnych włosów nie opłaca się go również wykonywać ze względu na małą skuteczność. Istnieje również wiele przeciwwskazań do zabiegu, takich jak ciąża, laktacja, choroby skóry, silna opalenizna, padaczka, zażywanie niektórych leków i ziół.

Więcej: http://nowoczesnadepilacja.pl/.

Artykuł powstał przy współpracy z redaktorami portalu http://medicinemag.pl/.

Previous ArticleNext Article
zobacz więcej live url zobacz więcej