Dom i Wnętrze

Jak urządzić mały pokój?

To, jak urządzić mały pokój zależy przede wszystkim od jego funkcji. Największe wyzwanie stanowią pomieszczenia, które są niewielkie a muszą spełnić kilka funkcji oraz małe pokoje, które muszą być pokojami dziennymi, salonami lub przestrzenią dla rodzeństwa. Ogólne zasady urządzania niewielkich pokoi są podobne, warto też zwrócić uwagę na kilka kwestii związanych bezpośrednio z funkcją pomieszczenia.

 

Zasady ogólne – kolory, meble, triki

Aby odpowiednio urządzić mały pokój, musimy skoncentrować się na jego optycznym powiększeniu z jednej strony oraz nieprzytłoczeniu go kolorami i meblami. W niewielkim pokoju najlepiej sprawdzą się jednolite i jasne kolory. Jeśli marzy nam się konkretny, ulubiony ciemny kolor nie rezygnujmy z niego, ale ograniczmy się do jednej ściany lub dodatków. Warto, niezależnie od koloru ścian wybrać biały sufit, który dodatkowo sprawi, że pomieszczenie wyda się wyższe. Meble w małym pokoju nie mogą być duże i ciężkie, dobrze także, jeśli są również utrzymane w jasnych, jednolitych kolorach, a tam, gdzie to możliwe pozbawione widocznych uchwytów. Jeśli to tylko możliwe starajmy się, by meble były niskie i ażurowe. Dobrze sprawdzą się przeszklone witryny, czy np. stoły z przezroczystym blatem. Chociaż zwykle w salonie nie umieszczamy luster, to w przypadku niewielkiego pomieszczenia warto rozważyć je jako element dekoracyjny, na przykład zaplanować taki front dużej szafy. Zrezygnujmy z sutych zasłon i firan, wybierzmy lekkie żaluzje lub rolety w jasnych kolorach.

 

Oświetlenie ma znaczenie

Wiele zyskać może mały pokój dzięki odpowiedniemu oświetleniu. Zrezygnujmy z dużych lamp górnych z zabudowanym kloszem. Światło skierowane w dół tworzy na suficie cień, a ten optycznie obniża pomieszczenie. Jeśli decydujemy się na lampę widzącą, zadbajmy by miała otwarty górą klosz, dzięki temu światło odbite od sufitu sprawi, że pomieszczenie wyda się wyższe. Szczególnie jeśli sufit będzie biały, co spotęguje efekt odbicia światła.

 

Previous ArticleNext Article