Ciekawe

Maszyny rolnicze – jakie części psują się w nich najszybciej?

Obecnie praca w gospodarstwie rolnym opiera się na wykorzystaniu szeregu maszyn, które usprawniają bronowanie, orkę, żniwa czy też inne konieczne do uprawy roślin działania. Rolnicy zgodnie podkreślają, że ciągniki czy kombajny marek takich jak Ursus, Zetor czy Massey Ferguson lub Kubota pozwalają im zwiększać posiadany przez nich areał ziemi uprawnej i zwielokrotniać zyski. Nie mniej jednak, muszą oni pamiętać, iż nawet najlepsze maszyny są zawodne i wymagają wymiany części bądź ich naprawy.

Awarie układu kierowniczego i hamulcowego

Awarie obu tych układów często prowadzą do bardzo poważnych wypadków. Niesprane hamulce lub układ kierujący stanowią zagrożenie nie tylko dla samego operatora urządzenia, ale i dla wszystkich osób postronnych znajdujących się w jego pobliżu. Części do maszyn rolniczych, które są odpowiedzialne za prawidłowe działanie obu systemów, należy wymieniać więc w pierwszej kolejności i sprawdzać ich stan przed każdym wyjazdem na pole.

Co prawda, ani układ kierowniczy, ani też hamulcowy, nie należą do najbardziej awaryjnych, jednak wszelkie nieprawidłowości ich działania mogą doprowadzić nawet do wypadku ze skutkiem śmiertelnych. Nie warto więc nie tylko ryzykować i wyjeżdżać do prac polowych niesprawnym pojazdem, ale i kupować tanich, niesprawdzonych, zamiennych części do maszyn rolniczych.

Elementy łatwo brudzące się

Każda część do maszyny rolniczej, która narażona jest na łatwe zanieczyszczenie, znacznie szybciej ulega zużyciu niż inne elementy ciągnika czy kombajnu. Dotyczy to zwłaszcza części, które mają bezpośredni kontakt z glebą, resztkami roślin czy słomy, które chłoną wszelką wilgoć, gniją, a następnie doprowadzają do pojawiania się rdzy. W tym przypadku najczęściej wymienianymi częściami do maszyn rolniczych są: zespoły robocze służące do nawożenia, oprysków czy też układy służące do zbioru roślin okopowych.

Pękające opony i zbiorniki płynów

Być może stwierdzenie, że opony są najczęściej wymienianą częścią do maszyn rolniczych wyda się niezwykle prozaiczne, jednak niesprawność tego elementu uniemożliwia wykonanie jakichkolwiek prac w polu. Każdy rolnik powinien zatem posiadać przynajmniej jedną oponę zapasową, która pozwoli mu dokończyć szybko wszystkie prace niemogące czekać do kolejnego dnia.

Rolnikom zdarza się również czasem zapominać o konieczności wymiany lub dolewania płynów eksploatacyjnych. Brak tego typu działań zawsze skutkuje uszkodzeniem układów chłodzących, hamulcowych czy silnika, co prowadzi do konieczności wykonywania bardzo drogich i długotrwałych napraw.

Opryskiwacz

Wśród często psujących się części do maszyn rolniczych znajduje się również opryskiwacz. Element ten nie jest wykorzystywany każdego dnia, dlatego też niejednokrotnie okazuje się, że pozostają w nim resztki cieczy, która ulega z czasem rozwarstwieniu, a następnie pogarsza jakość pracy układu opryskującego. Do zupełnego uszkodzenia systemu może dojść też wtedy, gdy zalegająca w opryskiwaczu ciecz zamarznie.

Układy rozruchowe oraz wymagające smarowania

Warto również pamiętać, że wśród nierzadko psujących się części ciągników, kombajnów i innych maszyn rolniczych znajdują się wszelkie elementy, których prawidłowa praca jest zależna od ich regularnej konserwacji. Elementy, które działają poprawnie jedynie po nasmarowaniu, zniszczą się więc w bardzo szybkim tempie, jeśli nie zastosujemy się do zaleceń producenta dotyczących częstotliwości wykonywania tego rodzaju działań.

Previous ArticleNext Article
https://artexint.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-i-ogrodowy-sekret-przytulnych-wieczorow-na-swiezym-powietrzu/ https://galoo.pl/twoj-przedpokoj-mowi-wiecej-niz-myslisz-sprawdz-najnowsze-trendy/ live url