Technologia

Profile aluminiowe – nie tylko w przemyśle budowlanym

Aluminium jest bardzo popularnym tworzywem, a elementy z niego wykonane można spotkać w każdym domu, przedsiębiorstwie czy fabryce. Aluminium jest dużo lżejsze od stali, ale bardzo wytrzymałe, dlatego wykorzystywane jest np. w konstrukcjach samolotów. Z tego tworzywa produkowane są również wszelkiego rodzaju profile aluminiowe, czyli tzw. kształtowniki, które są głównym elementem konstrukcji budowli czy maszyn.

Właściwości profili aluminiowych

Aluminium jest tworzywem o wiele lżejszym niż stal, ale bardzo wytrzymałym, a do tego odpornym na działanie czynników zewnętrznych. Do tego stop ten jest bardzo łatwy w obróbce, dlatego wykorzystywany jest do produkcji elementów konstrukcyjnych, czyli różnego rodzaju profili oraz listew. Aluminium jest również bardziej odporne na korozję niż stal, dlatego nawet te najtańsze profile aluminiowe (zobacz katalog na https://pawotex.com/profile-aluminiowe/) będą o wiele bardziej odporne na rdzę, niż profile stalowe. Anodowanie zwiększa odporność aluminium na korozję oraz daje możliwość malowania różnymi rodzajami farb czy lakierów, dlatego stając przed wyborem zakupu profili, warto wybrać profil aluminiowy anodowany.  Konstrukcje tworzone z tego typu kształtowników można łatwo łączyć – spawając je lub używając do tego celu specjalnych elementów. Do tego profile aluminiowe są bardzo giętkie, można więc je łatwo kształtować używając do tego odpowiednich maszyn (np. giętarek trójrolkowych), co daje możliwość tworzenia konstrukcji o różnorodnych kształtach.

Rodzaje profili

Kształtowniki aluminiowe występują pod wieloma różnymi postaciami, podobnie jak w przypadku tych wykonanych ze stali – również one różnią się między innymi przekrojem poprzecznym. Można je podzielić na:

  • Profile aluminiowe zamknięte – czyli rury okrągłe, prostokątne lub kwadratowe.
  • Profile aluminiowe otwarte – tu jest podobny podział jak w przypadku profili stalowych, czyli ze względu na ich przekrój poprzeczny, który kształtem przypomina niektóre litery alfabetu. Wyróżniamy więc ceowniki, teowniki, dwuteowniki oraz kątowniki.
  • Profile aluminiowe płaskie – czyli tzw. płaskowniki, zalicza się do nich np. listwa aluminiowa anodowana.

Oczywiście to podział tylko na te najpopularniejsze rodzaje, które możemy znaleźć w katalogu profili aluminiowych. Jest też możliwość wykonania ich w niestandardowych, bardziej skomplikowanych formach na specjalne zamówienie. Jeśli interesują nas takie profile aluminiowe, w Łodzi zainteresuje nas oferta firmy Pawotex – https://pawotex.com/ .

Zastosowanie

Ze względu na wspomniane wyżej właściwości, profile aluminiowe mają bardzo szerokie zastosowanie, niemal w każdej gałęzi przemysłu. Najczęściej kształtowniki aluminiowe wykorzystywane są jako ramy różnych konstrukcji np. w ścianach działowych, oknach czy kabinach prysznicowych. Również w przemyśle rozrywkowym nie jest obce zastosowanie aluminium, jak przy konstrukcjach wszelkiego rodzaju scen, zadaszeń czy rusztowaniach niezbędnych do nagłośnienia czy naświetlenia. Profile aluminiowe wykorzystywane są również w przemyśle meblowym – do produkcji regałów, stołów oraz wielu innych mebli. Listwa aluminiowa może być też stosowana do wykończenia progów, schodów czy wszelkich narożników – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

 

Previous ArticleNext Article
atliteracki.com.pl Stolik nocny z półką w stylu loft Dębowa konsola do przedpokoju loft