Dom i Wnętrze

Sztućce bezpieczne dla alergików

Alergia na nikiel jest jedną z najpowszechniejszych alergii w naszej części globu. Dla 15% populacji Europejczyków kontakt z metalem może skończyć się wystąpieniem nieestetycznej i dokuczliwej wysypki, zapaleniem spojówek i śluzówki nosa, a także kontaktowym zapaleniem skóry. Ze względu na antykorozyjność i trwałość, nikiel jest bardzo popularną domieszką stali nierdzewnej, z której produkuje się większość przedmiotów codziennego użycia, między innymi sztućce. Ograniczenie kontaktu z alergenem jest podstawowym i niezbędnym krokiem na drodze walki z chorobą i jedynym sposobem na pozbycie się przykrych dolegliwości. Jakie sztućce wybierać, aby zredukować kontakt z niklem do minimum?

Uwaga: nikiel

Większość dostępnych na rynku sztućców wykonanych jest ze stali nierdzewnej, która oznakowana jest symbolem 18/10, 18/8 lub 18/0. Liczby oznaczają kolejno procentową zawartość chromu i procentową zawartość niklu w stopie stali.  Sztućce posiadające w swoim składzie aż 10% niklu są produktem o największej trwałości i odporności. Tego typu sztućce (ale nie tylko, bo tak samo garnki czy patelnie) możemy bez obaw myć w zmywarkach. Alergicy powinni zwracać szczególną uwagę, aby na stole pojawiły się noże i widelce oznakowane symbolem 18/0. Te modele nie zawierają żadnych domieszek alergenu. Sztućce dla alergików kupisz w dobrych sklepach, między innymi na gerlach.pl.

Stal nierdzewna będzie rdzewieć?

Spieszymy uspokoić wszystkich, którzy uważają, że stal 18/0 traci antykorozyjne właściwości. Aby stal mogła cieszyć się mianem „nierdzewnej”, nie musi wcale posiadać w swoim składzie niklu. Stal nierdzewna to taka, która zawiera w składzie co najmniej 10,5% chromu. Nikiel jednak jest dodatkowym zabezpieczeniem, które pozwala na większą swobodę w myciu sztućców. Modele przeznaczone dla alergików wymagają poświęcenia nieco większej uwagi. Pamiętaj, aby myć je ręcznie, a po umyciu wytrzeć do sucha delikatną ściereczką.

Na zdrowiu nie warto oszczędzać. Wybieraj wyposażenie dobrych marek, które przez lata funkcjonowania na rynku zaskarbiły sobie sympatię alergików. Sztućce Gerlach to pewny wybór przetestowany przez pokolenia.

 

Previous ArticleNext Article