Biznes

Gdzie wymieniać pieniądze?

Coraz częstsze wyjazdy zagraniczne sprawiają, że w naszym portfelu, poza złotówkami, powinny znaleźć się również obce waluty. Obecnie w Europie króluje Euro – to waluta wspólna dla krajów Unii Europejskiej, które zdecydowały się na jej przyjęcie. W UE Euro nie posiadają takie kraje jak: Wielka Brytania, Dania, Szwecja, Bułgaria, Rumunia. Jeśli jednak wybieramy się służbowo czy prywatnie do Francji, Niemiec czy Włoch istotne jest, aby posiadać odpowiednie ilości Euro. Gdzie je znajdziemy? Jaka wymiana będzie dla nas najkorzystniejsza?


Najprostszym sposobem wymiany waluty jest udanie się do kantoru – tego rodzaju firm nie brakuje w żadnym polskim mieście. Jeśli nie chcemy korzystać z pomocy kantoru wymiana pieniędzy możliwa jest również w bankach. Kantory to prywatne firmy, prowadzone przez przedsiębiorców. Każdego dnia kurs walut ustalany jest na podstawie danych podawanych przez NBP. Oczywiście każdy kantor musi jednocześnie zarabiać na siebie i oferować konkurencyjną cenę za daną walutę. Przelicznik walut musi być jednak przede wszystkim atrakcyjny dla kupującego. Marża narzucana przez kantory to ich codzienny zysk. W przypadku niewielkich kwot marża będzie praktycznie niezauważalna. Jeśli jednak będziemy wymieniali kwoty rzędu kilku tysięcy złotych z pewnością zauważymy, że wyniesie ona nawet kilkadziesiąt złotych.
Wymieniając pieniądze w kantorach stacjonarnych pamiętajmy o paragonach – są one podstawą do wszelkich reklamacji!

Wymiana w internecie

Inną metoda na wymianę waluty jest skorzystanie z kantorów internetowych. Obecnie to jedna z bezpieczniejszych metod oraz szansa na uniknięcie dużych marż narzucanych przez tradycyjne kantory. Aby wymienić pieniądze w kantorze internetowym konieczne jest posiadanie konta walutowego – to właśnie na nim przeprowadzane będą operacje.

Previous ArticleNext Article