Szybki rozwój rynku e-commerce, w ostatnich latach niezwykle zdynamizował ekspansję branży logistycznej. Szczególnie jest to zauważalne w technikach magazynowania. Magazyny przestały być jedynie pomieszczeniami do przechowywania produktów, a stały się autonomicznymi przedsiębiorstwami, w których pod dachem ogromnych hal odbywa się bezustanny ruch oparty na intralogistyce. Ten ruch nie byłby możliwy bez transportu wewnętrznego, który prawie w całości jest oparty o pojazdy przystosowane do przenoszenia towarów, głównie na wózkach widłowych i paletowych.
Czym są wózki widłowe?
Wózek widłowy to według oficjalnej definicji wózek jezdniowy podnośnikowy, czyli pojazd kołowy silnikowy do przewożenia i unoszenia obiektów o znacznej wadze. Wizualnie z większością typów wózków widłowych można się zapoznać w katalogu na stronie wózki widłowe firmy Promag
Rodzaje wózków widłowych.
Przy podziale wózków widłowych stosuje się zazwyczaj dwa kryteria, podział pod względem napędu i podział pod względem przeznaczenia.
Podział wózków widłowych pod względem napędu
Wózki spalinowe diesel
To pojazdy napędzane silnikami wysokoprężnymi zasilanymi paliwem ciekły. Ze względu na emisję szkodliwych spalin można je stosować jedynie w terenie otwartym. Istnieje możliwość przystosowania takich wózków do pracy w pomieszczeniach zamkniętych, ale wymaga to zastosowania odpowiednich filtrów spalin.
Wózki spalinowe LPG
To pojazdy napędzane silnikami zasilanymi paliwem gazowym LPG, z nich również bez specjalistycznej przeróbki można korzystać jedynie w otwartym terenie.
Wózki elektryczne
Obecnie zdobywające największą popularność z racji na swoje wszechstronne zastosowanie i dużą niezawodność. Niewielki rozmiary silnika, prosta konstrukcja i cicha praca bez zanieczyszczeń to atuty, których nigdy nie uda się pobić wózkom spalinowym. Nie bez znaczenia są również koszty eksploatacji, które są znacznie niższe niż w innych systemach napędowych.
Podział wózków widłowych ze względu na przeznaczenie
Terenowe wózki widłowe
Wózki do operowania na otwartej przestrzeni, do poruszania się po nierównym terenie najczęściej napędzane silnikiem diesla.
Wózki widłowe podnośnikowe
Wózki podnośnikowe lub inaczej teleskopowe charakteryzują się możliwością wysokiego podnoszenia i wysuwania elementu roboczego w przód.
Systemowe wózki widłowe
Wózki przystosowane do dowolnego modyfikowania, które można zaadaptować do pracy prawie w każdych pomieszczeniach magazynowych zastawionych regałami.
Wózki widłowe wysokiego składowania
Kolejny wózek, którym można podnosić towary na znaczną wysokość i wysuwać je tak by łatwo było umieścić je na regale. Charakteryzują się niewielkimi gabarytami i dużą zwrotnością.
Wózki widłowe skrętne
Wózki do operowania w wąskich przejściach i ciasno upakowanych magazynach, przypominają wózki wysokiego składowania, jednak tu maszt, zamiast się wysuwać, to się obraca, co pozwala na umieszczenie towaru na miejscu w specyficznych warunkach.
Wózki wielokierunkowe
Wózki z możliwością skrętu niezależnie wszystkich kół, co pozwala im wjechać praktycznie w każde miejsce.
Wózki widłowe podwieszane
Ten typ wózka można nazwać „przenośnym” to wózki, które podczepia się pod pojazd transportujący towar, w ten sposób można go załadować i rozładować w dowolnym miejscu.
Wózki widłowe kontenerowe
Wózki o niezwykle mocnej konstrukcji wykorzystywane w portach, do załadunku i rozładunku, jak i przewozu kontenerów.
Wózki widłowe antywybuchowe
Wózki wyposażone w specjalne zabezpieczenia przystosowane do pracy z niebezpiecznymi materiałami np. wodorem, czy paliwami.