Ruletka – szatańska gra

Gry hazardowe na pieniądze to nie tylko maszyny jednoręki bandyta, czy też popularny poker. Ruletka swoją popularnością stoi na równi ze wspomnianym pokerem, mimo to, że zdecydowanie większą rolę odgrywa w niej los. We wspomnianą grę grali już starożytni Grecy, lecz była to wersja bardzo pierwotna. Ruletka w obecnej formie, została wymyślona przez francuskiego uczonego Blaise Pascala w 1645 roku, w oparciu o jego matematyczne zainteresowania. W 1842 roku, niejaki Louis Blanc wraz z bratem dołożyli do ruletki Pascala 0 – zabieg ten miał zwiększyć szanse na wygraną kasyna. Blanc ze swoim bratem założyli pierwsze kasyno w Monako, które bywa nazywane historyczną stolicą hazardu. Po jakimś czasie, ruletka została sprowadzona do Stanów Zjednoczonych, jednakże jest ona aktualnie zdelegalizowana na większości obszaru tego kraju.

Zasady gry w ruletkę są stosunkowo proste. Najpierw, gracze obstawiają stół, po czym krupier wprawia w ruch obrotowy koło ruletki, a następnie rzuca kulką w przeciwnym kierunku. Po kilkunastu obrotach, kulka ląduje do obszaru oznaczonego numerem. Następuje rozliczenie, czyli sprawdzenie, którzy gracze dobrze obstawili numer obszaru, w jakim wyląduje kulka. Ci, którym się to udało, zabierają wygraną. Jest ona zależna od rodzaju zakładu, których jest kilkanaście. Są systemy, które pozwalają nieco urozmaicić rozgrywkę. Jednym z nich może być możliwość obstawienia numerów po wykonaniu rzutu kulką przez krupiera. Oczywiście są w tej kwestii odpowiednie regulacje – krupier sam decyduje w którym momencie nastąpi koniec obstawiania, a dzieje się to zazwyczaj w momencie, gdy kulka straci swój początkowy impet.

            Są dwa rodzaje ruletki – amerykański oraz europejski. Różnią się one głównie układem numerów na stole oraz ilością zer. Suma wszystkich liczb w ruletce, jest równa 666, dlatego też jest ona często nazywana „szatańską grą”. Być może nie jest to jednak jedyny powód do takiego nazewnictwa tej hazardowej rozgrywki. Ruletka jest tak nieprzewidywalna, że wielokrotnym zwycięzcom można zarzucić pakt z szatanem. Bardziej gorliwi wgłębiają się w probabilistykę, która częściowo zajmuje się badaniem aspektów wspomnianej gry.