Ciekawe

Czym są kasy fiskalne online ready?

Od początku 2017 roku polscy przedsiębiorcy mogą wdrażać w swoich firmach urządzenia rejestrujące, które posiadają certyfikaty określane jako online ready. A kasy tego typu nie pojawiły się na krajowym rynku bez powodu. Wszystko za sprawą nowego systemu fiskalizacji, który zacznie być stopniowo wprowadzany od 2018 roku.

 

W systemie fiskalizacji online podatnicy będą mogli korzystać z kas rejestrujących, które zagwarantują wiele dodatkowych funkcjonalności. Niemniej, trzeba pamiętać o tym, że pierwsze urządzenia z nowymi rozwiązaniami technologicznymi pojawią się na polskim rynku dopiero w drugiej połowie 2018 roku. Co w takim razie mogą zrobić przedsiębiorcy, którzy będą musieli wcześniej zacząć korzystać z kas fiskalnych? Odpowiedzią na ich potrzeby są modele posiadające gwarancję online ready.

 

Nowe rozwiązania w kasach online

Często można spotkać się z opinią, że nowy system kas fiskalnych zupełnie zrewolucjonizuje działanie urządzeń rejestrujących oraz sposób prowadzenia ewidencji. I w dużej mierze jest to stwierdzenie zgodne z prawdą. W modelach, które zaczną trafiać na rynek od 2018 roku, pojawi się szereg dodatkowych rozwiązań technologicznych. Największą zmianą będzie oczywiście wyposażenie kas online w interfejsy zapewniające współpracę z centralnym repozytorium Ministerstwa Finansów (systemem teleinformatycznym). Dzięki temu każde nowe urządzenie zaoferuje stałą transmisję danych, dotyczących m.in. rejestrowanych transakcji sprzedaży. Przy użyciu kasy online będzie też można realizować i wysyłać e-paragony fiskalne. Ponadto, urządzenie tego typu już w standardzie zagwarantuje współpracę z wieloma terminalami płatniczymi oraz zdalne aktualizowanie swojej funkcjonalności.

 

Pełna gotowość na zmiany systemowe

Dla krajowych podatników, którzy w najbliższym czasie będą musieli zainstalować w swoich firmach technologie sprzedaży, najważniejszą kwestią wydaje się to, że pierwsze urządzenia z nowymi funkcjami pojawią się dopiero w połowie 2018 roku (tak wynika z dotychczasowych zapowiedzi). Czy do tego momentu można jedynie czekać na zmiany systemowe i planować wymianę urządzenia? Oczywiście, że nie! W takich okolicznościach do gry wchodzi kasa fiskalna online ready! Pisząc w największym uproszczeniu, jest to model, który w przyszłości zaoferuje rozbudowanie swojej funkcjonalności. W związku z tym, wspomnianego urządzenia nie będzie trzeba wymieniać na nową kasę rejestrującą. Wystarczające okaże się dostosowanie dotychczasowego modelu do zmian w przepisach fiskalnych. Wdrożenie kasy gotowej na system online zapewni więc oszczędność kosztów oraz spokojne dopełnienie wszystkich formalności.

 

Kto wcześniej wymieni urządzenia fiskalne?

Warto przypomnieć, że w niektórych przypadkach zmiany systemowe wymuszą wcześniejszą wymianę obecnych urządzeń fiskalnych. Ustawodawca zobliguje do tego konkretne grupy podatników, m.in. właścicieli warsztatów samochodowych, restauracji oraz salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że w przypadku takich działalności wdrożenie modelu z omówionym przed chwilą certyfikatem zapewni zdecydowanie lepsze przygotowanie do systemu kas online. Pozwoli też uniknąć wcześniejszego zastąpienia dotychczasowej technologii sprzedaży.

Previous ArticleNext Article