Ciekawe

Jak pielęgnować zniszczone włosy?

Włosy są jednym z najważniejszych atutów kobiecości. Dlatego też tak wiele przedstawicielek płci żeńskiej stara się, aby wyglądały one jak najlepiej: wydaje krocie na wizyty u fryzjerów, traci nerwy na ich koloryzację, biegnie z odrostami po nową farbę… Trudno się temu dziwić, skoro zadbane włosy mogą dodać naprawdę dużo uroku. Warto więc zainwestować trochę czasu i pieniędzy w ich pielęgnację. Od czego jednak zacząć?

Moje włosy są w okropnym stanie – co robić?

Gdy zauważysz, że pukle odbiegają od ideału, końcówki są rozdwojone, a całość nie układa się zbyt dobrze, na czym traci Twój urok – to znak, że najwyższy czas zmienić coś w swojej pielęgnacji. Po pierwsze, zorientuj się, co ma tak negatywny wpływ na włosy. Może to być częste ich farbowanie (przy użyciu inwazyjnych środków), ciągłe prostowanie, czy zabiegi fryzjerskie, jak np. częste używanie lokówki, gdy włosy nie zostały zabezpieczone odpowiednimi preparatami pielęgnacyjnymi. Do wypadania i ogólnego, złego wyglądu włosów potrafi również doprowadzić nadmierny stres, niezdrowy tryb życia czy mało zróżnicowana i uboga w wartości odżywcze dieta. Dlatego najpierw powinnaś zdefiniować „wroga”, a następnie starać się wyeliminować złe nawyki. Przykładowo, odstaw prostownicę czy lokówkę. Jeżeli zaś są one dla Ciebie konieczne, to chociaż zakup odpowiednie kosmetyki, zapewniające ochronę przed działaniem wysokich temperatur. W miarę możliwości ogranicz też farbowanie i ekspozycję włosów na niekorzystne warunki pogodowe (intensywne promieniowanie słoneczne, silny wiatr itp.).

Jak w prosty sposób poprawić wygląd włosów?

Po ograniczeniu inwazyjnych i niszczących przyzwyczajeń, można przystąpić do wprowadzania właściwej pielęgnacji. Kolejnym krokiem powinno być zatem określenie stanu włosów, ponieważ od tego będą zależały metody dbania o nie. Jeżeli są suche, łamliwe, to znak, że potrzebują wyższego poziomu nawilżenia. Taki efekt można uzyskać poprzez nakładanie na włosy olejów. Zabieg ten najlepiej wykonać przed umyciem głowy i pozostawić nałożony olejek na dłuższy czas. Może on pozostać na włosach nawet do godziny, aby zdołał przeniknąć w ich strukturę. W tym przypadku najlepsze rezultaty powinno przynieść stosowanie oleju arganowego, lub kokosowego – więcej informacji o tego typu produktach znajduje się w artykule na portalu kreatywna.pl. Ilość i częstotliwość takich zabiegów zazwyczaj uzależniona jest od poziomu zniszczenia włosów. Przy ich bardzo złej kondycji warto na początek przeprowadzać takie zabiegi nawet codziennie. Po umyciu skóry głowy delikatnym szamponem koniecznie nałóż odżywkę, a minimum raz w tygodniu maskę, która pozwoli nawilżyć zniszczone włosy.

Domowe metody na zniszczone włosy

Można również zainspirować się sposobami naszych babć czy mam i wykorzystać do pielęgnacji naturalne składniki.

  • Peeling cukrowy pozwoli oczyścić skórę głowy. Najlepiej wykonywać go raz w tygodniu. Aby przygotować taki peeling, należy wymieszać 2 łyżki cukru z niewielką ilością szamponu, a następnie sporządzoną substancją umyć skórę głowy i dokładnie spłukać preparat.
  • Płukanka octowa do zastosowania po myciu. Zazwyczaj w naszych kranach płynie dosyć twarda woda. Aby zminimalizować jej negatywny wpływ, wystarczy dodać 2 łyżki octu (może być jabłkowy) do 1 litra wody i po zakończeniu mycia przepłukać włosy takim roztworem, co w rezultacie doda im blasku.
  • Maski sporządzone z domowych produktów skrywają w sobie wielki potencjał. Do ich wykonania można wykorzystywać m.in. jajka, miód, piwo czy banany. Jednym przykładem jest maska jajeczna. Aby ją sporządzić, potrzebne będzie tylko 1 żółtko, 3 łyżki oliwy z oliwek oraz 3 łyżki miodu, które należy ze sobą wymieszać. Następnie wystarczy nałożyć maskę na suche włosy, pozostawić na 20 minut, a później spłukać dokładnie ciepłą wodą.

Przeczytaj także: Włos pod lupą – zaskakujące fakty na temat włosów

Jak widać, odpowiednia pielęgnacja włosów nie musi wiązać się z wydawaniem dużych pieniędzy na specjalistyczne zabiegi u fryzjera czy nawet preparaty kosmetyczne z najwyższej półki sklepowej. Kluczowe okażą się przede wszystkim właściwe nawyki, jak zdrowa, bogata w składniki odżywcze dieta oraz ochrona przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Dodatkowo, preparaty pielęgnacyjne, wykonane z produktów dostępnych niemal w każdym domu, przy regularnym stosowaniu, również potrafią przynieść wyjątkowe efekty.

Źródło: infoss

Previous ArticleNext Article