Kupujemy nowy, piękny samochód – jest świetnie. Niestety, przed nami szereg żmudnych, ale ważnych czynności, które pozwolą nam poruszać się naszym pojazdem po drogach. Nadchodzi czas kupna ubezpieczenia i pojawia się pytanie – brać AC, czy nie?
Troszkę wyjaśnienia – autocasco (w skrócie AC) jest nieobowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Chroni ono nasz pojazd (jak i również jego wyposażenie) przed uszkodzeniem, zniszczeniem oraz kradzieżą. Dokładne warunki ubezpieczenia, czyli co dokładnie obejmuje, są zależne już od klienta oraz ubezpieczyciela. Poniżej zostały zaprezentowane najczęstsze szkody, które ubezpieczenie AC obejmuje swoją ochroną.
- kradzież pojazdu lub usiłowanie kradzieży
- uszkodzenia powstałe na skutek pożaru lub wybuchu
- uszkodzenia związane z działaniem zjawisk atmosferycznych, m.in. powodzie, grad, silne wiatry itp.
- uszkodzenia na skutek kolizji z innymi pojazdami, ale również osobami, zwierzętami i przedmiotami znajdującymi się poza pojazdem
- uszkodzenie pojazdu przez zwierzęta lub inne osoby
Na rynku jest bardzo dużo firm ubezpieczeniowych, które oferują swoje usługi w przeróżnych cenach oraz wariantach. Jak wobec tego nie dać się oszukać i wybrać najlepszą ofertę? W sieci można znaleźć wiele witryn internetowych, na których znajduje się kalkulator AC. Dzięki takiemu narzędziu, jesteśmy w stanie dokonać stosownych obliczeń, które z pewnością pomogą w podjęciu dobrej decyzji.
Warto jeszcze wspomnieć, przed czym AC nie chroni. Jeżeli zgłosimy kradzież auta, lecz przez lekkomyślność zostawiliśmy kluczyki w stacyjce, to z pewnością nie mamy co liczyć na odszkodowanie. Podobnie sprawa tyczy się szkód, które zostały spowodowane przez nas umyślnie, lub w wyniku naszego zaniedbania – można pod to podciągnąć chociażby jazdę pod wpływem alkoholu oraz środków odurzających. Ubezpieczyciel również nie wypłaci nam pieniędzy, jeżeli nasz samochód nie miał ważnych badań technicznych lub rejestracji. Istnieje jeszcze kilka zapisów, ale można ująć w jednym zdaniu – ubezpieczyciel nie wywiąże się z umowy, jeżeli szkody wynikają z umyślnej winy ubezpieczonego lub zaniedbaniu kierowcy. Wszelkie niepewności są zazwyczaj rozstrzygane podczas trwania sprawy.