Dom i Wnętrze

Zabudowy szklane a minimalizm

Minimalistyczne wnętrza cieszą się dużą popularnością. Uznawane są za praktyczne i eleganckie. Jest wiele sposobów na osiągnięcie takiego efektu. Jednym z nich jest zastosowanie zabudowy szklanej.

Minimalistyczne wnętrze

Oczywiście same zabudowy szklane nie wystarczą, żeby nasze wnętrze mogło uchodzić za minimalistyczne. Są one na tyle neutralne, że będą się komponowały z każdym pomieszczeniem. Jednak jeżeli zdecydujemy się ograniczyć ilość mebli i sprzętów w naszym mieszkaniu, zabudowy szklane będą ten efekt podkreślały.

Warto zaznaczyć, że zabudowy szklane mogą przybierać różnorodne formy. Mogą być wykonane z przezroczystego szkła. Istnieje możliwość zastosowania szkła matowego, które dodatkowo można przyozdobić grawerem. Zabudowy szklane to także lustra, które jak wiadomo są w stanie bardzo zmienić wystrój każdego wnętrza. Lustra w naszym mieszkaniu mogą mieć różnorodne formy. Mogą one pełnić funkcje drzwi szafy, mogą jedynie swobodnie wisieć na ścianach. Bardzo modne są parawany złożone z luster. Pełnią one funkcję praktyczną – wydzielają odrębną powierzchnię, a dodatkowo nadają pomieszczeniu powierzchni.

Zastosowanie zabudowy szklanej

Zabudowy szklane znajdują coraz szersze zastosowanie w wystroju wnętrz mieszkalnych. Niekiedy w nowoczesnych wnętrzach za pomocą tego typu zabudowy oddziela się od siebie pomieszczenia. Szkło pełni tu więc funkcję ściany. Żeby zastosować takie rozwiązanie potrzebne jest jednak określone wnętrze. Potrzeba niepodzielonej niczym przestrzeni. Rzadko kiedy wyburza się właściwe ściany dla wstawienia zabudowy szklane.

Jeżeli jednak jesteśmy właścicielami mieszkania, które ma formę niepodzielonej powierzchni, dobrym rozwiązaniem może być podzielenie jej za pomocą szklanych elementów. Jest to bardzo funkcjonalne, dodatkowo nie sprawia, że pomieszczenie wydaje się mniejsze. Niekiedy oddzielenie kuchni od reszty mieszkania wydaje się rozwiązaniem bardzo praktycznym. Zapachy przyrządzanych posiłków, które roznoszą się po całym mieszkaniu nie należą do najprzyjemniejszych. Dobrym sposobem na rozwiązanie tego problemu est odpowiednia wentylacja i zastosowanie szklanych przegród.

Sposób na minimalizm

Kiedy decydujemy się na zabudowy szklane, mamy szansę na stworzenie minimalistycznego wnętrza, które dodatkowo będzie eleganckie i przestronne. Możemy w ten sposób wyodrębnić sobie stanowisko pracy, jeżeli pracujemy w domu. Szkło dzięki swoim zdolnościom pochłaniania hałasu, zapewni nam komfortową pracę w ciszy, pozwoli na swobodne rozmowy przez telefon, jednocześnie będziemy mieli możliwość obserwowania tego co dzieje się w całym mieszkaniu.

Zabudowy szklane choć ciekawe i estetyczne, nie są rozwiązaniem dla wszystkich. Poważnie powinny zastanowić się nam nimi rodziny z małymi dziećmi. Decydując się na duże ilości szkła w naszych pomieszczeniach, musimy liczyć się z koniecznością ich częstego czyszczenia, co w przypadku małych dzieci może być kłopotliwe. Dodatkowo szklane ściany nie zapewniają wystarczającej prywatności, która wydaje się ważna, kiedy mieszkamy z rodziną.

Previous ArticleNext Article