Biznes

Wentylatory przemysłowe – gdzie są wykorzystywane, jaka jest ich rola?

Coraz większa liczba zakładów pracy w Polsce wyposażana jest w wysokiej klasy wentylatory przemysłowe. Jest to działanie związane z zapewnieniem pracownikom bezpieczeństwa. Stosowanie wentylatorów przemysłowych wielokrotnie wymagane jest także przez przepisy BHP, szczególnie w miejscach szczególnie zagrożonych wybuchem czy nagromadzaniem się toksycznych substancji. Jaką rolę pełnią wentylatory?

Szeroki wybór wentylatorów pozwala na dobranie ich do konkretnego pomieszczenia. W Polsce oferowane są wentylatory przeciwwybuchowe, kanałowe, wysokotemperaturowe, promieniowe, ścienne, przenośne, suszarnicze. Stosowane są przede wszystkim w kopalniach (w celu odprowadzania trujących i wybuchowych gazów), w zakładach przemysłowych (szczególnie gdzie istnieje możliwość wybuchu czy zatrucia pracowników), w miejscach o podwyższonej temperaturze (dla lepszej klimatyzacji pomieszczenia i pracowników). Wentylatory mogą być także ustawiane czasowo, podczas anomalii pogodowych, wyrównując temperaturę w pomieszczeniu.

Z czego tworzone są wentylatory?

Wentylatory przemysłowe, ze względu na swoje przeznaczenie, różnią się swoimi wymiarami, budową czy wykorzystanymi materiałami. W przypadku przeznaczenia ich do pomieszczeń o podwyższonej temperaturze najczęściej producenci stosują materiały odporne na wysokie amplitudy temperatur. Kiedy w grę wchodzi zagrożenie przeciwwybuchowe wysoko sprawne łopaty wykonane są z kompozytu zbrojonego włóknem szklanym – zapewnia to ich płynne i nieprzerwane działanie.
Zewnętrzne pokrywy wentylatorów wykonywane są z trwałych materiałów, często proszkowanych. Dzięki temu producenci dają gwarancję podwyższonej odporności na działanie rdzy. Dodatkowo kupujący mogą dodatkowo skorzystać z możliwości zakupu części wymiennych (np. łopaty).

Czytaj więcej na: planetfan.pl

Previous ArticleNext Article