Ciekawe

Zabawki dla dziecka – co wybrać?

Współcześnie w Polsce rynek zabawkowy przeżywa prawdziwy renesans. Nie tylko zagraniczne firmy, ale również polskie marki oferują szeroki wybór zabawek dla dzieci w każdym wieku.

Sytuacja ta może okazać się mało komfortowa dla… rodziców! Zagubieni w gąszczu półek i kolorów często nie wiedzą, jaka zabawka okaże się odpowiednia i bezpieczna dla ich dziecka. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, który z pewnością okaże się pomocny podczas zakupów!

Co wziąć pod uwagę wchodząc do sklepu zabawkowego lub kupując zabawki przez internet?

Wiek dziecka

Z pewnością najważniejszym kryterium jest wiek naszego dziecka. Inne zabawki kupimy dla niemowlaka, inne dla dziecka w wieku przedszkolnym. Istotne jest nie tylko bezpieczeństwo, ale poziom zainteresowania i zaangażowania dziecka. W przypadku niemowląt nie sprawdzą się skomplikowane zabawki, które wymagają precyzyjnych ruchów rąk.

Tak samo przedszkolaki nie będą zainteresowane zabawkami wiszącymi – chętniej złapią do rąk proste układanki, samochodziki, niewielkie instrumenty muzyczne.

Bezpieczeństwo

Priorytetem każdego rodzica jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu dziecku. W przypadku zabawek zagadnienie to obejmuje dopasowanie zabawki do wieku dziecka. Niemowlęta mają skłonności do wkładania do ust wszystkiego, co chwycą w piąstkę. Dlatego też niewskazane jest kupowanie niemowlętom zabawek zawierających niewielkie elementy. Producenci niezwykle teraz popularnych zabawek drewnianych także dbają o bezpieczeństwo maluchów – zabawki są pokrywane nietoksycznymi lakierami, które pozwalają na przedłużenie żywotności koloru oraz estetyczny wygląd.

Zainteresowania dziecka

W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym warto wziąć pod uwagę ich zainteresowania. Chłopcy najczęściej w tym wieku zaczynają interesować się pojazdami, dziewczęta chętnie sięgają po klocki i proste układanki. Szczególnie w przypadku prostych puzzli czy układanek warto namawiać dziecko do zabawy – dzięki takim formom spędzania czasu ćwiczone są precyzyjne ruchy dłoni i palców.

Czy płeć dziecka również ma znaczenie?

Dawniej zabawki znacznie widoczniej podzielone były na te dla dziewczynek i dla chłopców. Obecnie granica ta zaciera się, szczególnie w przypadku dzieci do lat dwóch. Oferowane przez różne firmy zabawki dla rocznego dziecka to najczęściej chodziki, zabawki do pchania, zabawki do ciągnięcia – imitują pojazdy, zwierzęta, rośliny.

Previous ArticleNext Article
-renoma.pl avat-bahar.com enegaar.com