Ciekawe

Chcesz zainwestować w sprawdzony model biznesowy? Sprawdź, co to jest franczyza.

Chcesz zainwestować w sprawdzony model biznesowy?

Nie masz doświadczenia w biznesie, ale nie chcesz pracować na etacie? Posiadasz oszczędności do zainwestowania w sprawdzony model biznesowy? Być może dobrym rozwiązaniem będzie dla ciebie franczyza.

Co to jest franczyza?

Znajdujesz branżę na rynku, w której chcesz pracować, podpisujesz umowę z franczyzobiorcą, który daje ci ścisłe wytyczne, wedle jakich zasad masz prowadzić biznes, jednocześnie oferując wsparcie merytoryczne, szkolenia, sprawdzone sprzęty lub pomoce dydaktyczne. Rozpoczęcie biznesu opartego na franczyzie, podobnie jak każdego innego biznesu, wiąże się z inwestycją na start. Trzeba kupić nie tylko sprzęty, wynająć lokal, ale też samą metodę. W ramach franczyzy można prowadzić zajęcia pozalekcyjne dla uczniów, lodziarnię, a nawet oddział banku.

Od czego zależy powodzenie biznesu opartego na franczyzie?

Warto pamiętać, że inwestycja w gotowy model biznesowy nie gwarantuje sukcesu, choć zwiększa szansę powodzenia. To do nas należy znalezienie klientów i rozpoczęcie biznesu w otoczeniu, w którym przebywają potencjalni klienci. Przykładowo otwieranie franczyzy zajęć pozalekcyjnych, gdy w okolicy jest już szeroka oferta, może sprawić, że nie znajdziemy wystarczającej liczby chętnych. Ponadto model biznesowy jest dość sztywny, dlatego nie wchodzi w grę konkurowanie stawkami, a nie mamy wpływu na to, co robi konkurencja, która na bieżąco może dodawać atrakcyjne elementy do biznesu.

Zalety i wady franczyzy

Zalety franczyzy to niskie ryzyko niepowodzenia, wynikające z bazowania na sprawdzonych i cenionych rozwiązaniach. Gotowa recepta na biznes, korzystanie ze sprawdzonego modelu biznesowego. Wsparcie merytoryczne od franczyzodawcy. Ponieważ należymy do sieci, która ma wyrobioną markę na rynku, nie musimy budować świadomości marki od zera, polegamy na marketingu franczyzodawcy, wchodzimy na rynek, mając zaufanie klientów. Również banki będą bardziej skłonne do udzielenia kredytu na biznes rozpoznawalnej marki. Rynek franczyzowy jest tak różnorodny, że można wejść na niego z małym kapitałem. Dobrym przykładem franczyzodawcy jest Chata Polska.

Wady franczyzy to konieczność zainwestowania nie tylko w sprzęty i lokal, ale też prawa do wykonywania biznesu. Brak elastyczności w proponowaniu kreatywnych rozwiązań — franczyzodawca może odmówić wprowadzenia zmian w modelu biznesowym. O ile franczyzobiorca nie ma pola do popisu w nanoszeniu zmian, o tyle franczyzodawca może zaskoczyć nowymi wytycznymi, a nawet podjąć decyzję o zamknięciu biznesu. Nie jesteśmy całkowicie niezależni jak w przypadku własnego biznesu.

Previous ArticleNext Article