Dom i Wnętrze

Elementy ogrodowego dzieła

Elementy ogrodowego dzieła

Ogrody od zawsze traktowano jako dzieła sztuki. Wypełniając je dziełami sensu stricto jak rzeźby czy tworząc artystyczne mozaiki na placach bądź ścieżkach. Sztuka pojawiała się także pod postacią fantazyjnych ogrodzeń czy poręczy metalowych, tworzonych w oparciu o secesyjne wzory roślinne. Ale sztuka to także same układy roślinne. Starannie i fantazyjnie dopasowane pod względem koloru, kształtu i wielkości. To rabatki przypominające postimpresjonistyczne obrazy oraz fragmenty ogrodu z wysokimi krzewami i drzewami, które wyglądają jak przemyślana w całości rzeźba ogrodu. Sztuka pojawia się także w przestrzeni ogrodowej jako rzeczy, które mają designerski charakter.

Artystyczne meble dawniej i dziś

Na stronie gardenspace.pl prezentuje się szereg niezwykłych mebli do ogrodu. Opartych na koncepcji artystycznej, jak aluminiowe sofy czy stoły, których design to efekt inspiracji minimalizmem i abstrakcjonizmem. Nowoczesne meble ogrodowe to przykłady tego, jak sztuka oficjalna trafia do przestrzeni codzienności, jak ją dopełnia w elementarny sposób. Jak ją wzbogaca. Działo się tak od zawsze. Na przykład w otoczeniu pałaców czy eleganckich willi, gdzie stawiano eleganckie meble rattanowe. Dzisiaj rattan powraca do naszych ogrodów w nieco odmienionej formie, często w designerskim połączeniu z metalem.

Zjawiskowe rzeźby ogrodowe

W osiemnastowiecznych czy dziewiętnastowiecznych ogrodach królowały rzeźby ogrodowe odwołujące się głównie do tradycji starożytnej. W ogródkach wiejskich zaś stawiano rzeźby drewniane, które traktowano jako obiekty kultu bardziej niż jako sztukę w ścisłym znaczeniu. Dzisiaj znaczenia i style mieszają się z sobą i w ogrodzie współczesnym znajdziemy zarówno rzeźby folklorystyczne jak i antyczne, choć te ostatnie bardzo często mają wątpliwą jakość. Częściej więc podkreśla się związek z folklorem, stawiając w ogrodzie autentyczne rzeźby drewniane wykonane przez ludowych twórców. Obok tego rodzaju sztuki znajdziemy też awangardową sztukę w duchu land art czy recycling art.

Previous ArticleNext Article