Maty antywibracyjne znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Tym najpopularniejszym są sprzęty gospodarstwa domowego. Maty antywibracyjne pod pralkę służą do wyciszania i minimalizowania wibracji, które wytwarzają się w trakcie pracy, szczególnie przy wirowaniu.
Jeśli ktoś ma problem z wędrującą i hałasującą pralką, może wypróbować maty antywibracyjne, a z pewnością nie pożałuje. Koszt takich mat jest niewielki, a za zakupów będą wdzięczni też sąsiedzi, zwłaszcza jeśli często robimy pranie. W dużej rodzinie brudne ubrania magazynują się wręcz w przerażającym tempie, przez co zachodzi potrzeba wstawiania prania nawet dwa razy na dobę – oddzielnie białe i ciemne rzeczy, o czym czasem zapominają panowie, co kończy się pofarbowaną odzieżą.
Wibrująca pralka dodatkowo niszczy podłogę, aby panele podłogowe lub płytki służyły nam długie lata, lepiej jest chronić je przed niszczącym działaniem pracującej pralki. Podobnie rzecz wygląda ze zmywarkami. Zdarza się nawet, że nadgryziona zębem czasu podłoga pod sprzętem ulega odbarwieniu. Mata antywibracyjna w jakiś sposób ją konserwuje. Choć jest ona trwała, zużywa się jak wszystko i po dłuższym okresie użytkowania dobrze jest ją wymienić na nową.
Podkładki redukujące wibracje wytworzone są z materiału, którego charakterystyczną cechą jest porowata struktura. Decyduje to o ich właściwościach antypoślizgowych, które są niezbędne do tego, aby maty antywibracyjnie należycie pełniły swoją funkcję. Jeśli nasz pralka posiada nóżki, a nie chcielibyśmy ze względów estetycznych umieszczać pod nią dużej maty antywibracyjnej, możemy kupić jedynie niewielkie podkładki pod nóżki – nasza podłoga i uszy odczują tę subtelną zmianę na lepsze. Gumowe maty antywibracyjne są łatwe do mycia, dzięki czemu nigdy nie staną się siedliskiem brudu i kurzu, jeśli co jakiś czas je zdejmiemy i wyczyścimy. Dobra mata antywibracyjna jest odporna na wszelkiego rodzaju zniekształcenia wywołane wagą sprzętu, który się na niej znajduje. Maty antywibracyjne są też stosowane w szeroko rozumianym budownictwie. Jeśli ktoś szuka przykładu maty antywibracyjnej, nie musi iść daleko.
Wystarczy pobliski plac zabaw. Przy atrakcjach typu zjeżdżalnie, huśtawki i kompleksy do wspinania – wszelkiego rodzaju zamki, domki z drabinkami znaleźć można ogromne maty antywibracyjne, które pełnią tutaj dodatkową funkcję amortyzującą przy upadkach z drabinek, które zdarzają się bardzo często. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, a dziecko upadnie. Dzięki macie być może skończy się to jedynie otarciem, a nie stłuczonym kolanem czy rozbitą głową. Jeszcze jednym zastosowanie maty antypoślizgowej jest izolacja basenów ogrodowych, choć z tym możemy spotkać się rzadziej, bo jednak niewiele osób posiada basen na podwórku.
Jeśli cenimy sobie komfort jazdy, możemy zastosować podkładkę antywibracyjną do wygłuszenia nadwozia auta, dzięki czemu jazda w dalekie trasy stanie się mniej stresująca i przyjemniejsza. Takie samochodowe maty tłumiące wykonane są z komponenty gumowej i folii aluminiowej. Analizując, gdzie można spotkać się z matami antypoślizgowymi, dochodzimy do wniosku, że są one praktycznie wszędzie. Wygląda na to, że czasem nawet nie wiemy, po czym chodzimy. Idąc na koncert nie zastanawiamy się, czy pod sceną koncertową jest mata wibracyjna, a jednak jest tam i bez niej korzystanie z takich atrakcji byłoby mniej przyjemne. Jak udowodniono, hałas i wibracje znacząco zwiększają poziom odczuwania stresu.