Ciekawe

Jak dokarmić młodego kociaka?

Dostrzegłeś go kątem oka. Mijany przez ludzi, zupełnie jakby był niewidoczny dla tłumu. Puchaty, milutki i… zagubiony. Podniosłeś go z ziemi, wziąłeś na ręce i od razu wiedziałeś, że właśnie rozpoczął się nowy rozdział twojego życia. Rozdział, w którym obecny jest on – twój kot.

Czy powyższy scenariusz coś ci przypomina?

Jeśli tak, to – z jednej strony – serdecznie gratulujemy, z drugiej zaś ostrzegamy – przygarnięcie kociego dziecka związane jest ze sporą odpowiedzialnością. Nowy opiekun musi bowiem zatroszczyć się o kocię w taki sposób, aby wyrosło ono na dorosłego, zdrowego kota. W tym celu koniecznie należy zadbać o prawidłowy rozwój kociaka, który z kolei – w znacznej mierze – uzależniony jest od podawanego pokarmu. Czym zatem karmić znalezione kociątko? Czy „zwykłe”, dostępne w każdym markecie mleko jest w stanie w pełni zastąpić pokarm matki? A jeśli nie, to co podawać zamiast wspomnianego mleka?

Domowe mleko zastępcze

Karmienie małego kociaka klasycznym mlekiem UHT to spory błąd, który może w negatywny sposób odbić się na zdrowiu zwierzęcia. Małe kotki – a więc zwierzęta, które nie potrafią jeszcze samodzielnie jeść – powinny być żywione preparatem zastępującym mleko matki. Takowy możemy bez żadnego problemu zakupić w sklepie zoologicznym bądź też w dobrze zaopatrzonej klinice weterynaryjnej na przykład tutaj: https://kalinowa.pl/kategoria-produktu/karmy-diety-mleko/. Jeśli jednak w danym momencie nie jesteśmy w stanie podać gotowego mleka zastępczego, to zawsze możemy wykonać je w domu.
Składniki:
70 g mleka odtłuszczonego
15 g chudego twarogu
8 g świeżej, siekanej wołowiny
3 g żółtka jaja (ok. 1/5)
3 g oleju roślinnego np. słonecznikowego
0,8 g laktozy
0,2 g mieszanki witaminowo – mineralnej
Wszystkie, wymienione powyżej składniki wystarczy dokładnie zmieszać ze sobą… i gotowe. Warto dodać, że w momencie podawania pokarmu powinien mieć on temperaturę ok. 37 stopni C. W pierwszym tygodniu należy karmić nim kociaka co trzy godziny. Częstotliwość ta zmniejsza się wraz z upływem czasu. Po ok. 2 tygodniach należy podawać mleko zastępcze jedynie 4 razy dziennie.

Previous ArticleNext Article