Coraz częściej podróżujemy w sprawach zawodowych – podróże służbowe są najpowszechniejsze w dużych korporacjach, gdzie umowa o pracę zawiera specjalne aneksy związane z wyjazdami służbowymi. Delegacje mogą dotyczyć podróżowania po Polsce lub też poza granice kraju. Zazwyczaj organizacja wyjazdu służbowego leży na barkach pracownika. O czym musi on pamiętać podczas przygotować wyjazdu?
Pierwszym zagadnieniem jest oczywiście budżet – każda delegacja ma zakładany budżet, którego pracownik musi się trzymać. Zazwyczaj konkretna kwota wystarcza na zakwaterowanie, wyżywienie, a sama delegacja rozliczana jest również w codziennych dietach.
Pracownik ma zazwyczaj kilka opcji związanych z podróżą. Duże firmy dysponują własną flotą samochodową i o ile tylko pracownik posiada prawo jazdy może on samodzielnie poprowadzić samochód do miejsca docelowego. W takich przypadkach musi on udokumentować wszelkie wizyty na stacjach i tankowanie samochodu, aby zostało to odpowiednio rozliczone.
Inną metodą podróżowania jest skorzystanie z linii kolejowych czy lotniczych – te ostatnie okazują się najskuteczniejsze podczas delegacji zagranicznych. Tu konieczne jest znalezienie względnie taniego biletu na przelot w dwie strony.
Gdzie się zatrzymać?
Podczas delegacji trwającej więcej niż jeden dzień konieczne jest znalezienie odpowiedniego miejsca gdzie się zatrzymamy. Dla przykładu: podróżując do Warszawy dobrze jest znaleźć tani hotel pod Warszawą, przez co uda nam się zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy! Szukajmy hoteli poza ścisłymi centrami miast -dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam wydostać się z korków, dodatkowo oszczędzimy sobie hałasu.
Na jakie wygody możemy liczyć w hotelu? Informując na recepcji, że jesteśmy w podróży służbowej możemy liczyć na zniżki oraz możliwość zakwaterowania w pokojach o dalszej lokalizacji, tak by inni goście nie przeszkadzali nam w odpoczynku.