Ciekawe

Rodzaje alkomatów – jak wybrać dobry alkomat?

Alkomat to urządzenie, które może być wykorzystywane nie tylko przez Policję i inne służby. Sprawdza się również do użytku prywatnego, aby szybko sprawdzić ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. Jakie są główne rodzaje alkomatów dostępnych w sprzedaży i na co warto się zdecydować?

Urządzenie takie jak alkomat jest w stanie dokonać pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu. Wystarczy tylko dmuchnąć w ustnik, aby dobry alkomat szybko przeanalizował próbkę i podał wynik.

Pomiar alkoholu odbywa się z wykorzystaniem kilku różnych metod, które pozwalają na podział alkomatów na trzy główne rodzaje – alkomaty z sensorem półprzewodnikowym, elektrochemicznym oraz spektrofotometrycznym. Czym różnią się między sobą?

Alkomaty z sensorem półprzewodnikowym

Taki sensor spotykany jest w najtańszych alkomatach. Gdy w oddechu użytkownika znajduje się alkohol, powoduje on utlenienie nawierzchni elektrody, co podwyższa przewodność półprzewodnika.

Tego rodzaju alkomaty dają najmniej wiarygodne wyniki, dlatego wtedy, gdy poszukiwany jest dobry alkomat, warto zdecydować się na lepsze modele.

Alkomaty z sensorem elektrochemicznym

W tym przypadku pomiar jest już bardziej wiarygodny – Elektrotechniczne alkomaty z atestem są używane również przez Policję oraz przez innych profesjonalnych użytkowników.

Dobre elektrochemiczne alkomaty z atestem bazują na specjalnych związkach chemicznych, na przykład związkach platyny, które reagują z alkoholem, co pozwala na pomiar jego stężenia.

Jeśli chcemy kupić taki alkomat cena urządzenia będzie nieco wyższa, ale to sprawdzony zakup. Urządzenia tego rodzaju to koszt od około 200 do 400 złotych w zależności od wybranej marki oraz producenta.

Alkomaty z sensorem spektrofotometrycznym

Gdy chcemy mieć najbardziej dokładny alkomat cena będzie jeszcze wyższa niż w przypadku urządzenia elektrochemicznego – najwięcej zapłacimy za najbardziej dokładne alkomaty wyposażone w sensor spektrofotometryczny. Tego rodzaju modele kosztują nawet ponad 1000 złotych.

Alkomaty z sensorem spektrofotometrycznym są bardzo precyzyjne w działaniu – w celu dokonania pomiarów wykorzystują podczerwień. Wynikami z tych alkomatów można posługiwać się jako dowody w sądzie.

Zatem jeśli chcemy zdecydować się na zakup alkomatu do użytku prywatnego i zależy nam na tym, aby był on dokładny, warto zdecydować się na elektrochemiczny alkomat z atestem, który będzie podawał precyzyjne wyniki, a przy tym jego zakup nie będzie związany z bardzo wysokim wydatkiem.

Previous ArticleNext Article