Blacha trapezowa czy dachówka?

Wybór pomiędzy dwoma popularnymi pokryciami dachu – blachą trapezową i dachówką – jest wyborem natury nie tylko estetycznej, ale przede wszystkim pragmatycznej. Dach to konstrukcja, która chroni cały budynek przed niszczeniem i prawidłowo wykonany pozwala mu długo zachować dobry wygląd i stan. Read more

Budowa własnego domu – o czym pamiętać?

Coraz więcej Polaków decyduje się na budowanie własnego domu – okazuje się, że jest to znacznie prostsze niż 10-15 lat temu. Wszystko za sprawą znacznie lepszego dostępu do materiałów budowlanych. O czym pamiętać podczas budowania swojego domu? Oto kilka wskazówek.

Najistotniejsze jest oczywiście odpowiednie przygotowanie działki pod zabudowę. Wszelkie zbrojenia oraz rury muszą być kupowane wprost od producenta. Jeśli rury grubościenne czy rury zimno ciągnione będą słabej jakości może okazać się, że przyjdzie nam w przyszłości skuwać beton i poprawiać poprzez instalowanie nowych, lepszych rozwiązań. Podczas tworzenia zbrojeń nie zapominajmy o uwzględnieniu położenia terenu. Grodzice stalowe powinny być stawiane na stabilnym, nieruchomym gruncie, aby całość konstrukcji dobrze osiadła.

Podczas projektowania domu możemy skorzystać z gotowych projektów lub tez pomocy doświadczonych architektów. Obie opcje mają swoje plusy i minusy. W przypadku gotowego projektu zapłacimy znacznie mniej niż podczas pracy z architektem. Minusem jest fakt, że nie wprowadzimy wielu poprawek do takiego projektu, a każda z nich i tak będzie dodatkowo płatna.

Materiały wybieraj z głową!

Podczas wyboru materiałów budowlanych stawiamy na sprawdzonych producentów: stal duplex okaże się znacznie lepszym wyborem od tworzywa nieznanego pochodzenia. Warto również zwrócić uwagę produkty – trójnik nierdzewny powinien być jednocześnie lekki i wytrzymały.

Wiele z nas pragnie mieć dom ekologiczny. W tym celu już na etapie wybierania materiałów powinniśmy brać pod uwagę konkretne parametry. Obecnie na polskim rynku znajdziemy produkty pozwalające na utrzymanie ciepła wewnątrz budynku. Podobnie ma się sprawa z wentylowaniem pomieszczeń. Wybierać produkty narażone na wysokie temperatury niech będą to rury żaroodporne.

Tworzenie łazienki o podstaw

Również podczas projektowania i wybierania materiałów do łazienki powinniśmy wystrzegać się niefirmowych produktów. Armatura skład pochodząca od nieznanego producenta może okazać się wadliwa i w szybkim czasie będziemy musieli zakupić kolejne produkty. Wybierając armaturę łazienkową zwracajmy uwagę na detale kafelek – czy posiadają jednolita strukturę? Czy na wybranych przypadkowo elementach widać zarysowania czy mikropęknięcia? Każda taka informacja powinna być dla nas na wagę złota, szczególnie kiedy nie chcemy poprawiać pracy po roku czy dwóch.