Motoryzacja

Bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem

Wiele mówi się obecnie o zachowaniu bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Faktem jest, że większość wypadków drogowych jest wynikiem niedostatecznych umiejętności kierowania pojazdem lub też niedopasowaniem prędkości do stanu nawierzchni oraz warunków atmosferycznych. Znacznie mniej mówi się o tym, jak wielkim zagrożeniem dla zdrowia i życia uczestników drogi są niesprawne samochody i motocykle. Okazuje się, że stan techniczny pojazdu ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Zaniedbywanie regularnych przeglądów oraz kontroli pojazdu może mieć katastrofalne skutki. Jakie układy zawodzą najczęściej? Na co powinniśmy zwracać uwagę?

Zepsute oświetlenie, brak płynów eksploatacyjnych

Okazuje się, że najbardziej zawodne okazuje się… oświetlenie samochodu! Niesprawne lub działające sporadycznie oświetlenie sprawia, że jesteśmy mniej widoczni na drodze po zmroku. Taka sytuacja ciągnie za sobą zagrożenie kolizji czy poważnego wypadku. Warto zwracać uwagę na jakość oświetlenia, jakie dają nasze samochodowe reflektory oraz na bieżąco zmieniać wypalone żarówki. Każdy sklep motoryzacyjny oferuje ich szeroki wybór.
Drugim najczęściej występującym problemem jest brak systematyczności w wymianie płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Mowa tu głównie o oleju silnikowym, oleju w skrzyni biegów, płynie hamulcowym. Ich prawidłowa ilość i dobra jakość wpływa na harmonijne działanie poszczególnych układów. Kiedy ich brakuje elementy mechaniczne samochodu zacierają się i powodują śmiertelne zagrożenie dla naszego życia. Najczęściej powodem wypadków jest niedziałający hamulcem lub zablokowana skrzynia biegów.

Problemem są także starte opony i brak bieżnika. Gołe opony to powszechny grzech polskich kierowców, którzy są zdania, że kupno nowych to duży wydatek i można przełożyć go na kolejny rok. I tak przez kilka kolejnych lat! Brak bieżnika powoduje zmniejszenie przyczepności opon do podłoża i większe ryzyko poślizgu.

Previous ArticleNext Article