Motoryzacja

Cena i wydajność – czyli jak ekonomiczny jest lakier kameleon?

Położenie tak zwanego lakieru kameleon, jest zadaniem dość skomplikowanym i jakby nie patrzeć – kosztownym. Najważniejsza jest tu przede wszystkim dokładność – od niej zależy, czy efekt kameleona będzie zachowany. Jednak sam koszt nałożenia lakieru to nie wszystko. Istotne jest również to, jak kosztowny jest sam lakier.

Najważniejsza sprawa to… wydajność.

Przed zakupem lakieru kameleon, wielu z nas będzie zapewne obserwować cenę tegoż produktu. Owszem, jest to zrozumiałe, ale… wszystko zależy od tego, jak wydajny on jest. Istotne jest również to, ile znajdziemy go w jednym pojemniku. Może się okazać, że cena którą uważaliśmy za wygórowaną, tak naprawdę jest niska w stosunku do tego, co będziemy musieli wydać.

Dlaczego? Ponieważ rachunek jest prosty. Jeśli sprzedawca zaoferuje nam lakier w pojemniku 100 mililitrów, to nie ma co ukrywać, że taką ilością niewiele pomalujemy. Dlatego lakier kameleon musi być bardzo dobrze przemyślaną inwestycją. Bez zdrowego rozsądku i obliczenia kosztów, taka inwestycja nie ma po prostu sensu.

Wydajność – opis a rzeczywistość

Jeśli już mówimy o wydajności, to przeważnie nie jest ona zbyt duża. Według większości producentów lakierów kameleon, jeden litr tego lakieru, starczy nam na pomalowanie od 12 do 14 metrów kwadratowych. Czy to dużo? Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, wystarczy z grubsza dokonać stosownych obliczeń. Matematyki nie da się przecież oszukać.

Zwykle długość największych samochodów, może wynieść maksymalnie od 4 do 5 metrów. Pomnóżmy tą wartość, razy 1,5 do 2 metrów. Wyjdzie nam maksymalnie 10 metrów kwadratowych, choć pewnie co nieco przyjdzie nam od tej wartości odjąć. Oznacza to, że litr naszego lakieru, pokryje półtorej powierzchni naszego samochodu. Zważywszy, że musimy mieć takich warstw co najmniej 3, będziemy potrzebować około 2 litrów lakieru.

Jak to przenieść na koszty?

Dalej, mamy do czynienia z bardzo prostym mnożeniem, uwzględniającym takie zmienne jak liczba warstw czy też pojemność samego opakowania. Oczywiście lakier kameleon to nie jedyny koszt w tym przypadku. Trzeba będzie doliczyć jeszcze koszt samego podkładu (czarnej bazy) a także – koszt lakieru bezbarwnego z dodatkowym utwardzaczem.

Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ inwestycja w lakier kameleon, to dość kosztowna sprawa. Zanim więc przystąpimy do działania, lepiej znać całokształt kosztów inwestycji. W przeciwnym razie, możemy mieć problem z jej ukończeniem. Tym bardziej, że lakier ten musi być nałożony w miarę możliwości szybko a wszystkie prace muszą zmieścić się w przeciągu 1 – 2 dni.

Tekst przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez Lakiery24.com

Previous ArticleNext Article