Dom i Wnętrze

Przy budowie nie może być kłótni

Wybór odpowiednich materiałów do budowy swojego domu nie jest prostym zajęciem. Zwłaszcza jeżeli wymaga to szeregu negocjacji ze strony osób zaangażowanych w cały proces. Jak się nie dać ponieść własnym ambicjom? Kiedy lepiej jest odpuścić, a kiedy warto jednak postawić na swoim? Są to bardzo ważkie kwestie, które potrzebują rozstrzygnięcia.

Blachodachówka – tylko jaka?

Problem może się pojawić już na samym początku planowania inwestycji. Jeżeli część osób zechce wydać więcej pieniędzy na droższe materiały, a innym będzie bardzo zależało na tańszych odpowiednikach, to impas mamy murowany. Trzeba wiele czujności, aby nie dać się zwieść zarówno wysokimi, jak i niskimi cenami. W przypadku dachów sprawa jest względnie prosta. Każdy mniej więcej się orientuje, że zwykłe, ceramiczne tworzywo będzie zawsze droższe od popularnej blachodachówki. Jeżeli jednak zejdziemy o poziom niżej, i zaczniemy przyglądać się właściwościom na przykład cegieł, to może się okazać, że dyskusja wymaga większej uwagi, niż nam się na początku mogło wydawać.

Dlatego tak istotne jest odpowiednie wynegocjowanie swoich racji. Trzeba odnaleźć złoty środek, tak aby nie zrobić sobie i innym krzywdy, poprzez nieumiejętne dobrane materiałów do budowy. Nawet dobrze będzie się po prostu poradzić jakiegoś fachowcy, i na tej podstawie podjąć decyzję.

Blechodachówki faliste, zwyczajne

Kolejnym problemem jaki może się pojawiać, to dogadanie wszelkich walorów estetycznych. Oczywiście nie ma to aż takiego znaczenia jak kwestie związane z żywotnością danego materiału, jednakże również potrafi to przysporzyć wielu zmartwień i kłótni. Trzeba być świadomym, że blachodachówka występuje w tak wielu różnych odmianach, z tyloma różnymi wzorami, że przeglądanie ich wszystkich może zając bardzo dużo czasu. Należy więc się uzbroić w cierpliwość i decyzję podjąć na spokojnie, wiedząc już konkretne, czego się chce, a więc jaki efekt końcowy chcemy uzyskać.

Bez wcześniejszego omówienia tych kwestii można bardzo opóźnić rozpoczęcie prac na budowie. Ale także i kiedy będą już w toku, to mogłoby to dalej przeszkadzać w sprawnym zrealizowaniu planu. Dlatego wystrzegajmy się takich sytuacji i zawczasu zdecydujmy się na to, czy chcemy, aby to taka blachodachówka została położona, czy też inna. Uchroni to nas przed niebezpieczeństwem ciągłego zmienia planu, co nieuchronnie doprowadziłoby nas do znaczącego wzrostu kosztów całej inwestycji.

Na szczęście ten ostatni argument jest zawsze najbardziej skuteczny, dlatego dobrze jest go od czasu do czasu przywoływać.

Tekst powstał we współpracy z firmą Budmax-metal

Previous ArticleNext Article