Zdrowie i Uroda

Jak poprawić wygląd naszych zębów?

Natura nie obdarzyła nas wszystkich tak samo pięknym i równym uzębieniem. Wielu z nas zmaga się z krzywym zgryzem, odchylonymi zębami, ubytkami czy kruszącym się szkliwem. Na szczęście obecnie stomatologia estetyczna oraz ortodoncja oferują wiele metod, aby poprawić wygląd naszych zębów.

Aparat ortodontyczny

Do najpowszechniejszych metod naprawy zgryzu oraz krzywych zębów należy zastosowanie aparatu ortodontycznego. Aparaty ortodontyczne dzielimy na stałe oraz tymczasowe. Aparaty stałe zakładane są na okres od kilku miesięcy do kilku lat. W tym czasie pacjent regularnie odwiedza gabinet ortodonty, który na bieżąco kontroluje postępy kuracji. Aparaty tymczasowe stosuje się przy niewielkich wadach, najczęściej zakłada się je na noc. Zadaniem aparatu ortodontycznego jest równomierne rozmieszczenie zębów oraz korekcja ich pozycji.

Implanty – kiedy brakuje zębów

Implanty są coraz częściej stosowane, wypierając klasyczne mosty. Stosuje się je w przypadku braku jednego czy kilku zębów. Zaletą implantu jest niewątpliwie jego wysoka trwałość oraz podobieństwo do naturalnych zębów. Wszczepienie implantu wymaga nieco czasu oraz dobrego stanu zdrowia. Pacjenci chorzy na nieustabilizowaną cukrzycę czy panie w ciąży nie mogą być poddani zabiegowi. Wyklucza się również przeprowadzanie zabiegu u osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Implanty doskonale odwzorowują naturalne zęby: mają zbliżony kolor i stopień odbicia światła.

Licówki – poprawa wyglądu zęba

Rozwiązaniem problemu z nieestetycznie wyglądającymi zębami mogą być także założenie licówek porcelanowych. Ten rodzaj nakładek na zęby jest stosowany, kiedy ząb nie posiada regularnego kształtu, jest zniszczony na wskutek wypadku czy choroby. Stosowanie licówek jest rekomendowane, kiedy to nie cała szczęka, a wyłącznie jej część wymaga poprawy. Licówki tworzone są z niezwykle wytrzymałych materiałów – są odporne na uszkodzenia, zarysowania. W trakcie zabiegu ząb jest odpowiednio czyszczony i szlifowany, a następnie zakładana jest licówka czasowa. W tym czasie w pracowni protetycznej wykonywana jest licówka stała. Po kilku tygodniach zdejmowana jest licówka tymczasowa i zastępowana trwałą. Następnie scala się powierzchnię zęba oraz protezy. Licówka poprawia wygląd zęba – nakładka ta posiada kolor zbliżony do naturalnej barwy zębów, tak samo też odbija światło.

Previous ArticleNext Article
live url https://zycie.pl/artykul/kary-za-brak-ubezpieczenia/1233172 zobacz