Wsiadamy do wygodnego pociągu, wyciągamy książkę lub zapatrzymy się melancholijnie w okno. Tak wygląda przemieszczanie się traktem kolejowym dla przeciętnego Kowalskiego. Są jednak tacy, którzy w służbie wszystkich pasażerów dbają o stan naszych szyn, aby każda podróż przebiegała bezpiecznie i bezproblemowo. Również firma Boels pośrednio się do tego przyczynia oferując wynajem i sprzedaż narzędzi, które niezbędne są do utrzymania odpowiedniego stanu kolejowych ciągów w naszym kraju.
Wśród urządzeń, które niezbędne są do prac kolejowych można wymienić wkrętarki przeznaczone do nakrętek kołnierzowych, wiertarki, podnośniki, wkrętarki do śrub zaciskowych, szlifierki, platformy, wózki torowe czy zestawy przeznaczone do ściągania i mocowania szyn na przyczepie.
Szlifierki i urządzenia specjalne
Wśród najczęściej używanych na kolei narzędzi wymienia się szlifierki, które mają różne przeznaczenie. Niektóre z nich przeznaczone są do powierzchni tocznej, inne do zwrotnic, jeszcze inne zajmują się odrdzewianiem szyn. Niektóre z nich, tak jak np. szlifierka do przecinania szyn, są napędzane silnikiem benzynowym. Nie jest tajemnicą, że niektóre z tych urządzeń przy nieodpowiednim zastosowaniu mogą być bardzo niebezpieczne. Tak jak właśnie szlifierki przeznaczone do kontrolowanego przecinania szyn. Osoba odpowiedzialna za tego rodzaju działania dostaje dodatkowo do dyspozycji specjalny zacisk szynowy, którego zadaniem jest stabilizacja i montuje się go na główce szyny. Wśród urządzeń specjalnych znajduje się np. maszyna do podnoszenia szyn, dzięki czemu można podkładać pod nie rolki, jak również może być wsparciem przy napinaniu szyn. Czasem potrzebne jest również podgrzanie szyn, przede wszystkim na m.in. zakrętach, gdzie niemożliwe jest naciąganie szyn. Wtedy stosuje się specjalny wózek, który podgrzewa szyny do odpowiedniej temperatury. Mimo gabarytów maszyny nie ma problemu z jej transportem, ponieważ spokojnie można ją rozłożyć na poszczególne części.
Transport i podnośniki
Transport w czasie robót kolejowych potrafi być bardzo problematyczny, dlatego też przy wszelkich pracach udogodnieniem będą specjalne platformy wykonane z aluminium. Platformy dostępne są w dwóch wariantach: platforma hamowana i niehamowana. Pierwsza z nich podlega hamowaniu zarówno za pomocą blokowania kół, jak i zatrzymania ręcznego. Platforma niepohamowana natomiast pozbawiona jest takich funkcji i najczęściej używa się jej jako podstawy do masztu oświetleniowego. Niezwykle funkcjonalnymi urządzeniami są również specjalne, kolejowe podnośniki koszowe na przyczepie. Ich zadaniem przede wszystkim jest pomoc we wszystkich działaniach, które związane są z górnymi przewodami trakcyjnymi. Niezależnie od tego, czy potrzebna jest ich kontrola, prace konserwacyjne czy naprawa w czasie awarii kolejowy podnośnik sprawdza się doskonale. Co istotne dla jego wysokiej funkcjonalności, do jego montażu oraz ustawienia wystarczy jedna osoba. Niektóre podnośniki posiadają również gąsienice, dzięki czemu można dostać się do trakcji nawet wtedy, kiedy podłoże jest nierówne i problematyczne.