Ciekawe

Kiedy skalibrować alkomat?

Rozpoznanie momentu, w którym alkomat wymaga kalibracji, wbrew pozorom nie jest takie proste. Biorąc pod uwagę ilość czynników, które mogą wpłynąć na rozkalibrowanie alkomatu, podczas badań sprzętem pomiarowym należy być naprawdę czujnym.

W jakich sytuacjach trzeba oddać alkomat do serwisu?

Częstotliwość kalibracji alkomatu zależy od kilku czynników. Model urządzenia pomiarowego, typ sensora, zalecenia producenta i wiele innych wypadkowych zależnych od posiadacza przyrządu wpływają na to, co jaki okres czasu alkomat powinien znaleźć się w serwisie. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zaleceń, które sprawdzą się przy większości urządzeń.

Pierwszą i najważniejszą oznaką, że alkomat wymaga serwisowania, jest brak jakiejkolwiek reakcji urządzenia po dokonaniu badania pomiarowego lub po odliczeniu czasu do testu. Kalibrację należy przeprowadzić także w wypadku, gdy na ekranie alkomatu wyświetla się napis CAL.

Jeśli alkomat przez dłuższy czas przebywał pośród alkoholu lub materiałów zawierających alkohol, urządzenie także mogło ulec rozkalibrowaniu.

Bardzo ważnym wyznacznikiem jakości wyników badań jest ilość przeprowadzonych pomiarów przez dany alkomat. Kalibracja przyrządów zawsze powinna być przeprowadzana po wykonaniu około 1500 pomiarów lub w granicach 6–12 miesięcy użytkowania. Należy pamiętać, że wcześniej wspomniane dane są orientacyjne i zależą od modelu alkomatu, typu sensora oraz specyfikacji producenta, a na ich zmianę może wpływać rodzaj eksploatacji i czynniki uzależnione od posiadacza urządzenia.

W momencie, gdy osoba, która nie spożywała alkoholu i jest trzeźwa po przeprowadzeniu badania, otrzyma wynik wskazujący inny niż 0,00‰, bądź osoba, która spożywała alkohol, otrzyma wynik na poziomie 0,00‰, kalibracja również okaże się koniecznym zabiegiem.

Kolejnym wskazaniem do serwisowania przyrządu jest sytuacja, gdy badanie pomiarowe odbyło się natychmiast po spożyciu alkoholu lub moment, gdy po wykonaniu trzech testów w jednakowym odstępie czasowym wynik będzie identyczny. Ze względu na czułość sensorów po wypiciu alkoholu należy odczekać 30 minut, by móc przeprowadzić bezpieczne badanie.

Innym zaleceniem do kalibracji alkomatu jest przypadek, gdy wyniki badań znacznie odbiegają od siebie, jeśli pomiary były przeprowadzane w krótkich odstępach czasu lub moment, gdy alkomat wskazał wielokrotnie maksymalny zakres pomiarowy lub go przekroczył.

Previous ArticleNext Article