Ukończenie kursu OWD jest bardzo radosnym momentem dla każdego fana nurkowania. Od tej chwili można już schodzić na głębokości do osiemnastu metrów, ponieważ pozwalają na to umiejętności i uprawnienia. Jednak dla wielu pasjonatów jest to zbyt mało – jak zrobić coś więcej, gdy już ma się pozwolenie na nurkowanie?
Chcę nurkować na większych głębokościach
Istnieje kurs nurkowania głębokiego, który umożliwia zwiększenie głębokości z osiemnastu do czterdziestu metrów, jeśli jest przeprowadzone w popularnym systemie PADI. To pozwala już na znaczne powiększenie wyboru potencjalnych miejsc i akwenów, ale i stawia przed nurkiem konkretne, inne niż do tej pory wymagania.
Cena takiego kursu nie przekracza zwykle tysiąca złotych, co stanowi cenę bardzo korzystną, gdy w grę wchodzi zwiększenie możliwości i zakresu miejsc do uprawiania tego sportu. Przed przystąpieniem do kursu należy się odpowiednio przygotować, ponieważ nurkowanie głębokie jest o wiele bardziej niebezpieczne, niż to, na które pozwalały dotychczasowe zezwolenia.
Umiejętności i specjalny sprzęt
Każdy nurek, który chciałby zwiększyć zakres swoich kompetencji o nurkowanie głębokie, musi udoskonalić kilka umiejętności. Dzięki temu bezpieczeństwo nurkowania do czterdziestu metrów znacznie się zwiększy. Jest to przede wszystkim oddychanie bez maski, oraz sprawne jej zakładanie, pływalność zerowa na świetnym poziomie oraz nurkowanie przy linie opustowej. Nurkowie rekreacyjnie muszą także doskonalić system partnerski.
Sprzęt konieczny do nurkowania na dużych głębokościach także nieco się różni od tego używanego w płytszej wodzie. Trzeba posiadać specjalne automaty oddechowe i zestaw butlowy, a także oświetlenie (w polskich wodach na głębokości powyżej dwudziestu metrów jest już zwykle ciemno) i boja dekompresyjna. Warto także zdublować urządzenia nawigacyjne, ponieważ strata wiarygodnych informacji o położeniu może być niezwykle ryzykowna.
Nieco bardziej niebezpiecznie
Nie da się ukryć, że nurkowaniu głębokiemu towarzyszy nieco więcej niebezpieczeństw. Większe głębokości stwarzają przeróżne zagrożenia, na przykład narkoza azotowa, wpływająca na zachowanie i kontrolę, nasila się wraz z głębokością. Istotny jest także wpływ stresu na działanie i stan umysłu, oraz dekompresja.
Dobrze, profesjonalnie przeprowadzony kurs i zdanie egzaminu zapewnia umiejętność radzenia sobie i zapobiegania zagrożeniom. Dlatego też warto rozsądnie wybrać ośrodek szkoleniowy, a także przyłożyć się solidnie do nauki i praktyki – to działanie dla własnego dobra.
Tekst powstał we współpracy z DiveGear.pl