Motoryzacja

Pierwszy samochód… I co dalej?

Niedawno zdałeś prawo jazdy i kupiłeś swój pierwszy samochód? Doskonale! Jednak zanim wsiądziesz do swojego wymarzonego wozu, czeka Cię konieczność załatwienia formalności, które nie kończą się na spisaniu ze sprzedającym umowy. Jakie obowiązki spoczywają na barkach kierowców kupujących samochód? Sprawdź!

Podatek

Kupując używany samochód, należy opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% transakcji. W tym celu należy wypełnić deklarację PCC-3, złożyć ją do Urzędu Skarbowego i na jego konto przelać zapłatę.

Ponowna rejestracja

Każdy świeżo upieczony właściciel samochodu zobowiązany jest ubezpieczyć swój nabytek. W tym celu należy udać się z kompletem dokumentów do Wydziału Komunikacji. Należy zrobić to do 30 dni od momentu zakupu. Co ważne, auto nie zostanie ponownie zarejestrowane, jeśli nie będzie miało ważnych badań technicznych.

Ubezpieczenie

Podstawowym obowiązkiem każdego kierowcy jest wykupienie podstawowego ubezpieczenia komunikacyjnego, czyli OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej). Jeśli w momencie zakupu nie wygasa jeszcze polisa poprzedniego właściciela, jest on zobowiązany aby poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu w czasie 14 dni od podpisania umowy z wymienieniem danych osoby nabywającej. Wykupienie polisy AC jest dobrowolne.

Nie przepłacaj!

Niestety, kupno ubezpieczenia może być niemałym wydatkiem. Na duże koszty szczególnie narażeni są młodzi, niedoświadczeni kierowcy, którzy po raz pierwszy zarejestrowali samochód. Warto mieć świadomość, że zakres działania podstawowego ubezpieczenia komunikacyjnego regulowany jest ustawowo. Pomimo tego, ceny zakupu polisy w poszczególnych towarzystwach znacznie się od siebie różnią. Zanim wybierzesz konkretną ofertę, warto poświęcić chwilę, aby znaleźć najkorzystniejszą opcję. Na stronie mfind.pl znajdziesz intuicyjny, prosty w obsłudze kalkulator, dzięki któremu szybko znajdziesz najlepszą dla siebie polisę.

Previous ArticleNext Article