Internet jest istną kopalnią wiedzy na bardzo wiele tematów. Znajdziemy tu tysiące przepisów kulinarnych, mnóstwo lifehacków, a nawet porady lekarskie. Z tymi ostatnimi należy jednak bardzo uważać. Czy dobrym pomysłem jest wpisywanie w wyszukiwarkę „endometrioza objawy” czy „ból kostki” i w ten sposób sprawdzanie, co nam dolega?
Forum internetowe
Prawdopodobnie jedną z pierwszych stron na jakie trafimy w wyniku takiego poszukiwania jest forum internetowe. Użytkownicy dzielą się tam swoimi doświadczeniami. Może się więc wydawać, że niezwykle pomocne będzie zapoznanie się z ich wypowiedziami. Czy aby na pewno?
Dużo częściej swoimi relacjami na temat zdrowia dzielą się te osoby, które mają z nim poważne problemy. A zatem wypowiedzi te mogą nas niezwykle wystraszyć. Ponadto, nie wszyscy internauci muszą pisać prawdę – niektórzy mogą koloryzować, ponieważ w internecie są anonimowi.
Warto uważać również na tych, którzy podszywają się pod lekarzy i udzielają porad lekarskich na forum. Nie zawsze muszą w rzeczywistości być oni doktorami. Ponadto, profesjonalny lekarz raczej nie postawi diagnozy na podstawie samej listy objawów. Aby to zrobić trzeba obejrzeć pacjenta, zbadać go. Ważny jest też dokładny wywiad, nieograniczający się do wypowiedzi pacjenta „ostatnio często boli mnie głowa”.
Artykuły w internecie
Sieć jest również przepełniona przeróżnymi portalami i stronami z wiedzą o zdrowiu. Czy można takie artykuły traktować jako dobre, wiarygodne źródło?
Po wpisaniu „endometrioza objawy” w klasyczną wyszukiwarkę otrzymamy głównie wyniki prowadzące do popularnych stron. Nie zawsze są one redagowane przez profesjonalistów. Nie można jednak skreślać wszystkich artykułów tylko dlatego, że są zamieszczone w internecie – jest w nim również wiele dobrych, rzetelnych źródeł. Trzeba tylko umieć je znaleźć.
Warto korzystać z naukowych wyszukiwarek, dzięki którym będziemy szukać tylko wśród autoryzowanych artykułów naukowych. Może nie będą napisane tak prostym językiem jak te popularne, ale na pewno będą one znacznie bardziej rzetelne i godne zaufania. Oczywiście, czytanie artykułów naukowych nie zastąpi wizyty u lekarza i profesjonalnej diagnostyki, ale da nam pewien ogólny ogląd na objawy czy chorobę, która nas interesuje. Możemy zresztą również przytoczyć u lekarza jakiś fragment, który nas zaniepokoił czy szczególnie zainteresował – być może doktor odniesie się do niego i dzięki temu pozwoli nam lepiej zrozumieć dane zagadnienie, a przy okazji doceni, że korzystamy z dobrych źródeł wiedzy.