Zdrowie i Uroda

Próchnica – problem co trzeciego Polaka!

Próchnica określana jest obecnie jako choroba cywilizacyjna – szacuje się, że co drugi mieszkaniec Ziemi ma przynajmniej jeden ząb zajęty próchnicą. Wpływ na to ma nieodpowiednia dieta, brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, niedostateczna profilaktyka zdrowia zębów. Jak powstaje próchnica i jak ją leczyć?

Próchnica to zmiany w obrębie szkliwa zęba, które z czasem mogą sięgać w głąb zęba, zajmując miazgę oraz zębinę. Aby powstała próchnica konieczne jest zaistnienie w tym samym czasie kilku aspektów: na zębach musi odkładać się płytka nazębna, na której żerują bakterie. Ich pożywieniem są cukry – zazwyczaj pochodzące ze słodkich napojów, owoców, słodyczy. Próchnica powstaje w wyniku niedostatecznej higieny jamy ustnej. Niezbędny jest również odpowiedni czas. Pojawienie się próchnicy jest widoczne gołym okiem – przybiera ona formę czarnych lub brunatnych zmian na szkliwie. Jeśli próchnica zajmie wnętrze zęba odczuwalny jest ból – to znaczy że choroba objęła zakończenia nerwowe.

Jak leczyć próchnicę?

Aby wyleczyć próchnicę potrzebna jest pomoc stomatologa, Dentysta Kraków postara się, aby leczenie przebiegło szybko i bez komplikacji. Leczenie polega na usunięciu zmienionej chorobowo tkanki.

Previous ArticleNext Article