Ciekawe

Przyczyny i objawy łysienia plackowatego u kobiet

Specjaliści od chorób skórnych jednogłośnie stwierdzają, że najczęstszą przyczyną wypadania włosów u młodych kobiet w wieku 20-30 lat jest łysienie plackowate. Choroba ta równie często dotyka również mężczyzn, jednak utrata włosów u kobiet niejednokrotnie wiąże się również z problemami o podłożu psychicznym. Łysienie plackowate u kobiet to niejednokrotnie nie tylko przerzedzenie włosów z przodu głowy, ale i wypadanie brwi oraz rzęs, a także dużych ilości włosów na całej głowie. Wiele kobiet, które dotyka ten problem, potrzebują nie tylko pomocy specjalisty dermatologa, ale i dobrego terapeuty. Objawy tej choroby sprawiają bowiem, że kobiety przestają się uważać za atrakcyjne, mają problem z akceptacją samych siebie i drastycznie spada poziom ich pewności siebie.

Co jest przyczyną łysienia plackowatego u kobiet?

Wypadanie włosów u kobiet spowodowane łysieniem plackowatym ma swoje przyczyny najprawdopodobniej w działaniu autoimmunologicznym organizmu, jednak nie jest to wciąż w stu procentach potwierdzone. Oznacza to, że organizm uznaje pewne tkanki własnego ciała za obce i zaczyna je niszczyć. Łysienie plackowate u kobiet jest więc najpewniej spowodowane tym, że organizm zaczyna widzieć mieszki włosowe jako coś obcego i zaczyna je sam zwalczać. W ten sposób uszkadza mieszki, co bezpośrednio prowadzi już do wypadania włosów u kobiet. Mówi się również, że ta choroba może mieć podłoże genetyczne – bardzo często bowiem osoby spokrewnione ze sobą się z nią zmagają. Wielu specjalistów sugeruje również, że wypadanie włosów u kobiet spowodowane łysieniem plackowatym może być powiązane z takimi schorzeniami jak między innymi alergia, choroba tarczycy (w tym głównie Hashimoto), cukrzyca typu I czy bielactwo.

Jakie są objawy tej choroby?

Początki mogą być zupełnie niepozorne. Może to być przerzedzenie włosów z przodu głowy czy też pojawienie się niewielkiej plamki bez włosów, która jednak z czasem będzie się coraz bardziej powiększać, a w innych miejscach będą się pojawiać kolejne miejsca bez włosów. Warto szybko reagować, bowiem leczenie tego schorzenia nie jest szybkie i częstokroć zajmuje naprawdę wiele czasu. Rozwój choroby u każdego jest inny. Są osoby, u których postępuje ona błyskawicznie, pozbawiając je nie tylko włosów, ale również brwi i rzęs, a są osoby, u których pojawianie się kolejnych łysych miejsc na głowie trwa bardzo długo. Warto jednak szybko reagować nawet już na pierwsze objawy i udać się do dermatologa.

Więcej o problemach związanych z łysieniem dowiesz się na http://www.drturowski.pl/pl/utrata-wlosow/kobiety.html

Previous ArticleNext Article