Dom i Wnętrze

Refleksje nad wyborem mebli kuchennych

Wybór mebli kuchennych to najczęściej decyzja na lata. Zarówno koszty, jak i względna trudność wymiany całej zabudowy tego najbardziej rodzinnego z pomieszczeń niekoniecznie zachęca do częstych zmian. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnych mebli, zastanówmy się chwilę nad kolorystyką i stylem, w jakim chcielibyśmy urządzić kuchnię.

Pokaż mi swoje meble, a powiem ci, kim jesteś

Jeśli urządzasz kuchnię, to z pewnością przeglądasz magazyny poświęcone wystrojowi wnętrz. Spróbuj z zawartych w nich zdjęć, lub przy pomocy Sieci (tumblr, Pinterest) stworzyć kolaż, tych kuchni, które najbardziej ci się podobają. Nie ograniczaj się do jednej kompozycji, stwórz ich 5 lub nawet 10. Mając przed oczami te kolaże, przedstawiające rozmaite meble kuchenne, spróbuj wyłonić z nich jakąś cechę wspólną. Błyszczące fronty w nasyconych kolorach? Szuflady i wysuwane na szynach cargo? Stonowana kolorystyka i dużo metalu? Możliwości są w zasadzie nieograniczone, ale kiedy poznasz dominujący, ulubiony motyw, to dalej pójdzie jak z płatka.

Sprawdź, w jakim stylu zawiera się lubiany przez ciebie motyw przewodni. Czy jest to styl rustykalny, klasyczny, skandynawski, modernistyczny? Akceptujesz jego wymagania i założenia? Jeśli tak, to zadaj sobie jeszcze jedno pytanie.

Styl a wygoda

Kuchnia urządzona zgodnie z zasadami któregokolwiek z dominujących w urządzaniu wnętrz stylów będzie rządziła się swoimi prawami. Zatem zastanów się, jak to, co estetycznie ci odpowiada, jest powiązane ze stylem życia twoim i twojej rodziny. Prowadzicie aktywny tryb życia? Twoje dzieci odrabiają w kuchni lekcje, tutaj wchodzą prosto z zabaw na świeżym powietrzu? Masz czworonogi? Meble kuchenne na wysoki połysk, jasny grys na podłodze i czarne blaty mogą niekoniecznie się sprawdzić. Podobnie jak bogato wyposażona, rustykalna kuchnia rodem ze staropolskich dworków w mieszkaniu pary, która najczęściej jada poza domem.

Pamiętaj też, że w kuchniach z katalogów i stylizowanych sesji zdjęciowych najczęściej nikt nie jada. Szukaj inspiracji także wśród swoich znajomych, rodziny, na blogach. Pytaj: jak sprawdzają ci się te fronty, czy przeszklona ściana to był dobry pomysł, wolisz szuflady zamiast otwieranych szafek? Im więcej kuchni zobaczysz na żywo (niekoniecznie w sklepie z meblami) tym większa szansa, że unikniesz rozczarowania własną.

Na koniec…

Urządzanie kuchni nie ogranicza się wyłącznie do wyboru mebli kuchennych. O niezwykłej atmosferze tego miejsca decydują także indywidualne dodatki oraz rodzące się z czasem ulubione miejsca przy stole, najczęściej używane akcesoria, czy zastawa. Inspiruj się, poznawaj style, kształtuj gust i pamiętaj, że to będzie twoja kuchnia! Chyba nie chcesz, żeby stała się kalką przypadkowej stylizacji?

Artykul powstał dzięki pomocy firmy P.P.H.U. JANMAR II

Previous ArticleNext Article