Ciekawe

EDM, czyli obowiązkowa informatyzacja w gabinetach lekarskich

Już od 1 sierpnia 2017 roku obowiązywać będzie obowiązek przechowywania i przetwarzania danych medycznych w postaci EDM, czyli Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Do tej daty wszystkie placówki medyczne będą musiały zastosować się do zapisów Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.

Kogo obejmują przepisy?

Obowiązek wprowadzenia oprogramowania dla lekarzy pełniącego funkcję EDM obejmować ma wszystkie placówki medyczne – zarówno przychodnie, szpitale i kliniki, jak i mniejsze gabinety. EDM wprowadzić muszą zarówno podmioty działające w ramach umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Zdrowia, jak i podmioty prywatne. Rozporządzenie nie ominęło też indywidualnych praktyk lekarskich – także one zostaną objęte informatyczną rewolucją.

Po co te zmiany?

Nie da się ukryć, że wprowadzenie EDM na taką skalę to przedsięwzięcie może nie karkołomne, ale na pewno dość skomplikowane. Dowodem niech będzie, że data wprowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej już została przesunięta – pierwotnie obowiązek miał funkcjonować od 1 sierpnia 2014 roku. Nie zmienia to jednak faktu, że zmiany są nie tylko konieczne, ale jak najbardziej idą też w dobrym kierunku.

Dzięki wprowadzeniu informatyzacji w placówkach medycznych najwięcej zyskają pacjenci, ale pozytywna zmiana powinna być także odczuwalna dla lekarzy i osób zarządzających podmiotami działającymi w obszarze służby zdrowia. W efekcie wdrożenia EDM dostęp do informacji o stanie zdrowia pacjentów będzie przyśpieszony, co powinno ułatwić pracę samych lekarzy.

Previous ArticleNext Article