Dom i Wnętrze

Rodzaje lamp

Do każdego wyboru związanego z urządzaniem domu lub mieszkania warto się dobrze przygotować. Wiedza teoretyczna na konkretny temat pozwala nam odpowiedzialnie podjąć decyzję zakupową. Zanim zatem zdecydujemy się na konkretne rodzaje lamp, które umieścimy w naszym domu, warto dowiedzieć się, jakie rodzaje urządzeń tego typu wyróżniamy.

Kinkiet

Z tym rodzajem lampy wiąże się pewna historia. Pierwotnie kinkiety były bowiem używane jako oświetlenie scen teatralnych. Są to przyścienne lampy, które dziś często wykorzystywane są przez właścicieli kawiarni czy restauracji, aby stworzyć w nich przyjemny, kameralny klimat. Kinkiety coraz częściej jednak trafiają także do prywatnych domów. Niektóre modele prezentują się niezwykle oryginalne, na przykład Aquaform lampy Baset Fluo.

Żyrandol

Dziś nieco już zapominana forma źródła światła, która wciąż jest chętnie używana przed właścicieli sal balowych i restauratorów. Jest to lampa wieszana na suficie. Często posiada dodatkowe ozdobne elementy.

Lampka nocna

Lampa, która znajduje się przy naszym łóżku powinna dawać delikatne, subtelne światło, przy którym będzie można zrelaksować się przed snem. To szczególnie ważne, kiedy dzielimy z kimś sypialnię – zapalając lampkę nocną nie obudzimy wówczas drugiej osoby.

Do pracy

Niezwykle ważne jest oświetlenie, jakie zamontujemy przy biurku. Miejsce pracy, szczególnie jeśli czytamy w nim i piszemy powinno mieć intensywne światło, które jednocześnie nie będzie męczyć naszego wzroku. Taka lampa jest nie tylko ozdobą biurka, ale przede wszystkim inwestycją w nasze zdrowie.

Lampa stojąca

W pokoju dziennym zazwyczaj dobrze sprawdza się kilka źródeł światła, ale jednym z nich może być lampa stojąca. Oświetli ona w subtelny sposób cały pokój, a jeśli zdecydujemy się na oryginalny kształt, będzie także jego ciekawą ozdobą.

Nowoczesne źródła światła

Źródła światła, które nadadzą naszym wnętrzom współczesny, nowoczesny wygląd to między innymi LEDy, halogeny, aquaform lampy na szynach czy światło wbudowywane. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązania. Zwykle wiążą się one z oszczędnością miejsca i ciekawymi walorami estetycznymi. Tego typu oświetlenie bardzo dobrze sprawdza się w większości łazienek.

Lampy stołowe

Lampy stołowe można umieszczać na wszelkich płaskich powierzchniach. Ich dużą zaletą jest lekkość i mobilność, często wynikające z niewielkiego rozmiaru. Możemy je zatem przenosić w to miejsce, w którym aktualnie potrzebne nam jest nieco więcej światła.

LEDy, kinkiety, lampy stołowe, halogeny czy lampy wiszące to tylko niektóre rodzaje źródeł światła, wśród których możemy wybrać te, które będą pasowały do naszego mieszkania. W podjęciu tej decyzji musimy wziąć pod uwagę oczywiście cenę i jakość wykonania lampy. Bardzo tanie modele mogą być niebezpieczne, dlatego z oszczędnościami należy uważać. Sprawdźmy także, jakie żarówki pasują do lamp, których zakup rozważamy i zróbmy rachunek ekonomiczny – zastanówmy się po prostu ile będzie nas kosztować eksploatowanie danego modelu.

Previous ArticleNext Article