Kryzys w małżeństwie nie musi oznaczać rozwodu. Znaczna część par stojących na rozdrożu decyduje się na separację, która ma dać im czas na zastanowienie się nad przyszłością w związku. Jakie prawne następstwa pociąga za sobą separacja? Kiedy warto się na nią zdecydować? Sprawdź!
Czym jest separacja?
Separacja, czyli tak zwane „rozdzielenie małżonków od stołu i łoża”, została wprowadzona do polskiego prawa w 1999. Jest to formalny lub nieformalny stan, kiedy dochodzi do rozkładu pożycia. Co ważne, w odróżnieniu od rozwodu, separacja nie oznacza rozwiązania małżeństwa. Osoby będące w separacji prawnie związane są ze współmałżonkiem i nie mogą wejść w nowe związki zalegalizowane prawnie.
Separacja ustanawiana jest przez sąd okręgowy na wniosek jednego lub obu małżonków. Sąd może odrzucić wniosek, jeśli przychylenie się do niego będzie naruszać normy współżycia społecznego lub będzie godzić w dobro małoletnich dzieci. Warto mieć jednak świadomość, że wejście w stan separacji jest znacznie prostsze i wymaga mniej procedur niż uzyskanie rozwodu. Wraz z orzeczeniem separacji ustanawiana jest rozdzielność majątkowa, na jedną osobę nakładany jest obowiązek alimentacyjny i konieczne staje się ustalenie formy kontaktów z dzieckiem. Kobieta nie może wrócić w tym czasie do nazwiska panieńskiego.
Kiedy warto rozważyć separację?
Na czasową rozłąkę przeważnie decydują się osoby, które nie są przekonane, czy definitywny rozwód jest najlepszym rozwiązaniem niełatwej sytuacji. Separacja jest stanem przejściowym pozwalającym „na chłodno” wykonać bilans zysków i strat, jakie będą wynikać z pozostania w związku małżeńskim oraz z rozwodu. Złożenie wniosku o separację jest poważnym krokiem, który wywróci życie rodziny do góry nogami. Nieocenioną pomocą w podjęciu decyzji będzie konsultacja z doświadczonym prawnikiem. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz więcej informacji.