Ciekawe

Sport dla ciała i ducha – jazda konna

Aktywność fizyczna jest ważnym czynnikiem wpływającym na niemal całe nasze życie – pozwala zachować szczupłą sylwetkę, wpływa na stan zdrowia i samopoczucie. Sport możemy uprawiać w każdym wieku, należy tylko dobrać dyscyplinę na miarę możliwości i potrzeb. Jedną z dyscyplin, którą z powodzeniem możemy uprawiać od wczesnego dzieciństwa do późnej starości, jest jazda konna. Jakie korzyści daje nam uprawianie tego dostojnego i szlachetnego sportu?

 W zdrowym ciele…

Jeździectwo z pozoru wydaje się lekką i pozbawioną wysiłku aktywnością. Nic bardziej mylnego! W czasie godzinnej jazdy na wierzchowcu możemy spalić od 300 do nawet 600 kcal (podobny wynik daje godzina intensywnego skakania na skakance). Podczas jazdy pracują nie tylko uda, łydki i pośladki, ale również górne partie mięśni, co pozwala na zachowanie zgrabnej i smukłej sylwetki. Rytmiczne, harmonijne ruchy rozluźniają mięśnie i kształtują nawyk utrzymywania prawidłowej postawy. Ponadto, jeździectwo pozytywnie wpływa na pracę narządów wewnętrznych, oddziałuje na układ krążenia i układ oddechowy oraz stymuluje pracę narządów wewnętrznych (między innymi poprawia pracę wątroby i wspomaga procesy trawienia.

…zdrowy duch!

Obcowanie z końmi ma zbawienny wpływa na psychikę człowieka. Kontakt ze zwierzęciem uspokaja, wpływa na samopoczucie. Trenowanie od najmłodszych lat kształtuje w dzieciach pewność siebie, samodzielność i uczy cierpliwości. Hipoterapia wykorzystywana jest w leczeniu zaburzeń u osób cierpiących na różne choroby. Interakcja człowieka z koniem zalecana jest osobom cierpiącym na zaburzenia emocjonalne i sytuacje niedostosowania społecznego,  cierpiącym na  ADHD, autyzm czy porażenie mózgowe.

Na jazdę konną nigdy nie jest za późno – możemy trenować w każdym wieku. Jednak należy pamiętać, że jazda konna niesie ze sobą nie tylko drogocenne korzyści, ale również ryzyko. Zanim zaczniemy przygodę z jeździectwem, należy zadbać o swoje bezpieczeństwo i komfort zwierzęcia. Odwiedzając sklep jeździecki Equishop, skompletujesz niezbędne akcesoria dla siebie i sprzęt dla konia.

 

Previous ArticleNext Article