Alergia na nikiel jest rozpowszechniona w społeczeństwie na szeroką skalę i z roku na rok przybiera na sile. Co warto wiedzieć o alergii zwanej chorobą XXI wieku? Sprawdź!
Czym jest nikiel?
Nikiel – pierwiastek z tak zwanej grupy metali przejściowych – został odkryty w 1751 przez Axela Cronstedta, chemika szwedzkiego pochodzenia. Cechą charakterystyczną niklu jest wysoki połysk, srebrzysta barwa, wysoki stopień odporności na korozję oraz łatwość obróbki. Ze względu na swoje właściwości, nikiel jest powszechnie stosowaną domieszką stali nierdzewnej. W efekcie uczulający metal obecny jest w większości przedmiotów codziennego użytku, na przykład sztućcach, monetach, taniej biżuterii, sprzęcie AGD, guzikach. Ponadto, potencjalnym zagrożeniem dla osób nadwrażliwych są kolorowe kosmetyki – szminki, maskary i cienie do powiek.
Podział alergii niklowej
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że alergia niklowa może przybierać nie tylko formę kontaktową, ale również pokarmową. Masowa produkcja nowoczesnymi metodami oraz wysoki stopień zanieczyszczenia środowiska doprowadziły do tego, że większość produktów spożywczych, które na co dzień spożywamy, zawiera w sobie niewielką dawkę niklu. Alergicy powinni szczególnie wystrzegać się czarnej herbaty, czekolady, kakao, orzechów, mąki pszennej i czerwonego wina.
Leczenie alergii na nikiel
Niestety, lekarze do tej pory nie opracowali skutecznej metody leczenia alergii na nikiel. Kuracja opiera się głównie na ograniczaniu kontaktu z drażniącą substancją oraz na miejscowym stosowaniu preparatów barierowych. W aptekach znaleźć możemy nowoczesne kremy i żele o bogatym składzie i lekkiej konsystencji, tworzące na skórze ochronny film. Warstwa preparatu jest dla szkodliwych jonów barierą nie do przejścia.