Dom i Wnętrze

Wykorzystaj złudzenia optyczne w małej łazience

Małe łazienki to pomieszczenia wyjątkowo wymagające, ale bez obaw – da się je urządzić nie tylko w funkcjonalny, ale także estetyczny sposób. Sprawdź nasze pomysły na mały metraż!

Więcej niekoniecznie znaczy lepiej

Najczęściej popełnianym błędem przy aranżacji niewielkich przestrzeni, nie tylko łazienkowych, jest nadmiar. Prawda jest taka, że mały metraż wymusza na nas zastosowanie się do zasady: mniej znaczy lepiej. Warto więc stawiać na meble wielofunkcyjne – np. słupki łazienkowe z ukrytym w swoim wnętrzu koszem na pranie. Dobrze sprawdzają się także meble wiszące – przez to, że nie stoją na ziemi odciążają trochę przestrzeń, oraz wysokie słupki i szafki łazienkowe, bo zajmują mniej miejsca na podłodze, oferując równocześnie więcej półek do przechowywania.

Zasada mniej znaczy lepiej dotyczy także dekoracji i wszystkich przedmiotów (takich jak chociażby kosmetyki i przybory toaletowe), które znajdują się w łazience. Dekoracje dobierajmy ostrożnie, starając się nie przedobrzyć, a wszystkie kosmetyki i przybory pochowajmy w szafkach. Dzięki temu oczyścimy przestrzeń i optycznie ją powiększymy.

Wielka moc kolorów

Przyjmuje się, że w małych łazienkach powinno stosować się jasne, powiększające przestrzeń kolory. Prawda jest jednak taka, że i ciemne barwy sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, ale aranżacja za ich pomocą w takich okrojonych warunkach jest trudniejsza. Bezpieczniej więc stosować jasne barwy.

Na wysoki połysk

Połyskliwe powierzchnie – czy to płytki, elementy armatury czy metalowe detale polerowane na wysoki połysk, dodają przestrzeni. Warto je stosować w małych łazienkach, ale nie wolno też przesadzać w drugą stronę. Łazienka, w której wszystko będzie się błyszczeć, nie jest na dłuższą metę najprzyjemniejsza.

Niech stanie się światłość

W małych pomieszczeniach wyjątkowo istotną rolę odgrywa światło, nie ma więc co oszczędzać na lampach. Najlepiej zamontować oświetlenie sufitowe, obejmujące całą łazienkę, i połączyć je z oświetleniem punktowym, które rozjaśni newralgiczne strefy, takie jak chociażby okolice umywalki i lustra. A skoro już jesteśmy przy lustrze…

Lustro – król złudzeń optycznych

W przypadku małych pomieszczeń lustro jest wyjątkowo przydatnym detalem aranżacyjnym. To właśnie dzięki niemu możemy przekonać nasze oczy, że miejsce, w którym przebywamy, jest większe niż w rzeczywistości. Ale uwaga – nie każde lustro! Najlepiej wybierać takie o prostej formie i pozbawione ram – to właśnie one najlepiej sprawdzają się w małych pomieszczeniach.

Odwiedź stronę autora: Rokos Group – producent mebli łazienkowych.

Previous ArticleNext Article