Ciekawe

Zasady suszenia warzyw

Suszone warzywa mogą z powodzeniem zastąpić świeże produkty w wielu przepisach. Bez żadnego dodatkowego przygotowania, mogą być również spożywane jako niskokaloryczny, zdrowy zamiennik innych chrupiących przekąsek.

Jakie są podstawowe zasady suszenia żywności?

Suszenie żywności opiera się na jednej zasadzie. Należy usunąć jak najwięcej wilgoci z jedzenia, aby skutecznie zahamować rozwój bakterii, pleśni i drożdży. Niektórzy ludzie wolą suszyć żywność, ponieważ proces ten zajmuje mniej czasu oraz wymaga mniej pieniędzy i energii niż inne metody przechowywania żywności, do których zaliczyć można na przykład konserwowanie lub zamrażanie.

Przy suszeniu żywności bardzo duże znaczenie ma czas oraz cierpliwość. Potrzeba sporo czasu na suszenie warzyw, od kilku godzin do kilku dni, w zależności od używanej metody i pożądanego produktu.
Dobrą wiadomością jest to, że chociaż te metody suszenia potrzebują czasu, nie wymagają wiele wysiłku.

Podobnie jak wszystkie formy konserwacji żywności, podczas suszenia zdecydowanie należy przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa. Higiena jest niezbędna w całym procesie. Przygotowując susz warzywny, należy przede wszystkim dokładnie umyć ręce i upewnić się, że blat kuchenny, naczynia i sprzęt do dezynfekcji są równie dobrze oczyszczone. Jeżeli wszystko zostało dokładnie przygotowane, można przystąpić do suszenia warzyw.

Jak wygląda suszenie warzyw?

Przygotowanie suszu warzywnego jest procesem dwuetapowym. Po pierwsze warzywa muszą zostać zblanszowane w celu zachowania smaku i tekstury, zabicia większej liczby szkodliwych bakterii oraz skrócenia czasu suszenia.

Proces blanszowania polega przede wszystkim na umieszczeniu umytych warzyw w worku z siatki, zanurzaniu ich we wrzącej wodzie na określoną ilość minut, a następnie umieszczaniu w bardzo zimnej wodzie przez taki sam czas, natychmiast po usunięciu z wrzątku. Po udanym zblanszowaniu warzyw, drugi etap polega na wysuszeniu ich w odwadniaczu lub tradycyjnym piecu.

Ilość czasu potrzebna do gotowania, schładzania i suszenia zależy od rodzaju warzyw. W większości przypadków susz warzywny zachowuje skład odżywczy świeżych warzyw. Jednocześnie, suszone warzywa mają znacznie dłuższy termin przydatności do spożycia, są wyjątkowo lekkie, zajmują mniej miejsca i nie wymagają przechowywania w lodówce.

Artykuł powstał we współpracy z Suszarniczą Spółką OGRODNIK S.A.

Previous ArticleNext Article