Wracając do domu po spędzeniu całego dnia w pracy, każda osoba uskarża się na ból pleców, sztywny kark oraz opuchnięte nogi. Marząc o chwili relaksu warto poświęcić 30 minut i oddać się w ręce profesjonalnego masażysty, który sprawi, że poczujemy się lepiej. Warto zatem wiedzieć, jakie techniki posiada masaż klasyczny.
Głaskanie oraz rozcieranie.
Głaskanie jest stałym elementem masażu, który rozpoczyna oraz kończy każdy zabieg. Polega ono na spokojnym lub energicznym ślizganiu się po powierzchni skóry pacjenta bez przesuwania tkanek masowych. Głaskanie odpowiada przede wszystkim za pobudzenie krążenia oraz eliminację obrzęków.
Rozcieranie to technika masażu klasycznego, która ma bardzo dużą wartość leczniczą. Masażysta wykonuje ruchy koliste lub spiralne, w związku z czym tkanka masowa ulega przesunięciu, rozciągnięciu i roztarciu. Rozcieranie jest stosowane głównie w leczeniu stanów pourazowych takich jak np. stłuczenia, przykurcze czy blizny.
Wyciskanie oraz ugniatanie.
Wyciskanie to technika klasycznego masażu, która jest bardzo często stosowana w masażu sportowym oraz drenażu limfatycznym. Ruchy, które są wykonywane na ciele, mają jednakowe nasilenie na całym masowanym odcinku.
Ugniatanie można porównać do procesu wyrabiania ciasta, ponieważ polega ono na chwytaniu i odciąganiu mięśni od tkanki kostnej. Technika ta bardzo dobrze regeneruje mięśnie, przyspiesza przepływ krwi i limfy oraz usuwa zbędne produkty przemiany materii.
Oklepywanie i wibracja.
Oklepywanie to technika polegająca na energicznym oraz szybkim uderzaniu masowanej tkanki jednak niezwykle istotne jest to, aby kontakt dłoni masażysty ze skórą pacjenta był jak najkrótszy w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów. Warto wiedzieć, iż oklepywanie pleców chroni przed zaleganiem wydzieliny w płucach.
Wibracja jest techniką wykonywaną ręcznie lub przy wykorzystaniu specjalnego aparatu. Polega ona na przekazywaniu tkankom drgań, które charakteryzują się małą amplitudą oraz dużą częstotliwościom. Dobrze sprawdza się w leczeniu otyłości oraz pomocniczo w chorobach neurologicznych.
Tekst powsta we współpracy z Instytutem zdrowia i urody Medica SPA