Dom i Wnętrze

Brudna robota, czyli jak przepchać toaletę

Zapchana toaleta to jedna z najbardziej dokuczliwych awarii mieszkaniowych. Dlatego warto starać się nie doprowadzić do takiego stanu – wiadomo w końcu, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli jednak jest już za późno na zapobieganie i stoimy nad muszlą klozetową, w której woda niebezpiecznie się podnosi, trzeba jak najszybciej znaleźć skuteczne rozwiązanie problemu.

Tradycyjny przepychacz

Gumowy kielich na drewnianym trzonku – ten przyrząd można znaleźć chyba w każdym domu. Aby odetkać sedes przy pomocy przepychacza, należy najpierw opróżnić muszlę z nadmiaru wody. Następnie przykładamy gumową końcówkę do odpływu i naciskamy energicznie kilka razy, aż zanieczyszczenia zalegające w rurze odpłyną do kanalizacji wskutek wytworzonego ciśnienia.

Przepychacz DIY

Tak proste mechanizmy, jak przepychacz do rur mają to do siebie, że dość łatwo można skonstruować ich prowizoryczną wersję. Wystarczy obciąć dolną końcówkę plastikowej butelki (najlepiej 1,5-litrowej), a na pozostałej części wykonać kilka pionowych nacięć. Dalsza akcja wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku przepychacza – przykładamy butelkę ponacinaną stroną do odpływu i wykonujemy kilka pompujących ruchów.

Sprężyna hydrauliczna

W trudniejszych przypadkach, z którymi przepychacz nie może sobie poradzić, trzeba sięgnąć po bardziej radykalne rozwiązania. Sprężyna hydrauliczna, zwana też spiralą, pozwala zlikwidować zanieczyszczenia, które utworzyły zator w głębi rury. Rozwijany stalowy drut wsuwa się stopniowo do rury kanalizacyjnej przez odpływ, kręcąc korbką (przedtem należy oczywiście usunąć wodę z muszli i odpływu). Następnie powoli wyciągamy drut (również przy pomocy korby) – dzięki jego haczykowatej końcówce odpadki także są wyciągane z rury na powierzchnię. Jeżeli nie mamy w domu sprężyny, możemy spróbować zdziałać coś metalowym wieszakiem, rozgiętym w odpowiedni sposób, jednak może to nie być aż tak efektywne. Dlatego w takim wypadku najlepszym wyjściem będzie wezwanie hydraulika (np. za pośrednictwem https://www.hydropomoc.pl/miasto/hydraulik-rzeszow/), który szybko i profesjonalnie rozprawi się z kanalizacyjnym problemem.

Pongtu

W udrażnianiu toalety może nam pomóc również koreański wynalazek, zwany Pongtu, który nie jest wprawdzie jeszcze powszechnie dostępny na naszym rynku, ale możemy zamówić go np. na Amazonie. Pongtu to elastyczna nakładka, którą należy dokładnie przykleić do brzegów muszli klozetowej. W przeciwieństwie do przepychacza czy sprężyny, przed użyciem Pongtu nie opróżniamy muszli z wody. Kiedy nakładka szczelnie przylega do krańców muszli, spuszczamy wodę. Wskutek podnoszenia się poziomu wody w sedesie nakładka powinna się wybrzuszyć. Wówczas naciskamy ją kilkakrotnie, aby powstało ciśnienie, dzięki któremu zanieczyszczenia zostaną przepchnięte dalej, a woda zacznie znów odpływać prawidłowo.

Previous ArticleNext Article