Biznes

Bezpieczeństwo transakcji zakupu towaru z Chin – jak nie wtopić kilku tysięcy złotych na zakup pierwszego towaru

Znam kilka osób, którym kiedyś zamarzył się lukratywny import z Chin. Ich historie kończą się dość tragicznie – stracili od 5 do 14 tysięcy złotych. Transakcja bez zysku nie dość, że zabiera nam pieniądze i czas, to jeszcze nie daje konstruktywnego doświadczenia. No, może daje, ale problem jest taki, że wiele osób po wyciągnięciu wniosków nie ruszy już tego tematu ponownie.

Na tego typu nienaprawialnych błędach po prostu nie można się nauczyć.

Łatwiej już jest wynająć pośrednika. Płacisz mu wtedy ok. 300 -500 zł za pośrednictwo i nie masz kontaktów handlowych z Chińczykami, ale w gruncie rzeczy, na tym kończą się Twoje wydatki. To często znacznie mniej, niż organizowanie importu samemu.

Jakie mogą być koszty samodzielnego importu?

Generalnie na import większej ilości towarów z Chin trzeba przygotować trochę kasy. Sam kontakt przez internet się nie sprawdzi. Koszty i czasochłonność importu są zbyt duże.

import z chin

Jak natomiast kształtują się koszty ogarnięcia tematu samodzielnie?

Sporadyczne bilety do Chin – 1000 zł na samolot w jedną stronę. Hotel i jedzenie nie są aż takie drogie, ale to zawsze ok. 400 zł na wizycie. Do tego pewnie wynajmiesz jakąś taksówkę, żeby sprawnie podróżować.

Jeżeli nie znasz mandaryńskiego potrzebny będzie również tłumacz. Tłumacze potrafią brać od 50 do 100$ za dzień pracy. Nie mało, nie dużo. Niekiedy może i znajdziesz takich, co wezmą od Ciebie 100 zł. To już dużo lepsza cena. Warto jednak nauczyć się podstaw języka by nie dać się wpuścić w maliny.

Pieniądze można też stracić w inny, całkiem prozaiczny sposób – zdarza się to ze względu na nieuczciwych handlowców. Niekiedy płacimy, a towar nie dociera, a maile ciągle przychodzą, że coś jest nie tak. Takie sytuacje z góry są skazana na porażkę. Rozwiązaniem będzie skorzystanie z firmy, która sprawdza wiarygodność handlowców chińskich. Na stronach pośredników, biur możesz przejrzeć cła, sposoby transportu i wymagane dokumenty. Przeglądać można również certyfikaty potrzebne do handlu z UE. Tego typu informacji jest sporo i czasami lepiej zapłacić firmie 50 zł i spać spokojnie. Wartość tych informacji potwierdza chociażby ilość osób, które korzystają tego typu usług.

Previous ArticleNext Article