Mydło marsylskie ma bardzo długą, sięgającą czasów średniowiecza historię. Przyjmuje się, że pierwsze mydło w Marsylii zaczęto wytwarzać około roku 1370. Mydło to jest nadal produkowane na południu Francji, dzisiaj jednak zajmuje się tym już tylko kilka manufaktur.
Mydła marsylskie nadal wytwarzane są tak samo, jak w czasach średniowiecza. Ich proces produkcji jest bardzo długi, zajmuje aż dwa tygodnie. Proces ten jest nie tylko długotrwały, ale także bardzo żmudny. Mydła marsylskie powstają na bazie morskiej wody, sody i olei roślinnych. Niegdyś stosowano wyłącznie oliwę z oliwek. I tylko te mydła, zgodnie zresztą z wydanym w roku 1688 dekretem Ludwika XIV miały prawo być nazywane prawdziwym mydłem marsylskim. Dzisiaj jednak nazwy tej używa się także do mydeł na bazie innych olei. Cały proces wytwarzania mydła marsylskiego kończy się na pocięciu wielkich, zastygniętych bloków mydła na kostki o wadze 100 lub 300 gram i na wyciśnięciu na nich pieczęci.
Zastosowanie
Mydła marsylskie mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Naturalne składniki sprawiają, że można ich używać do pielęgnacji skóry małych dzieci. Ale osoby dorosłe, które borykają się z podrażnioną, zniszczoną skórą również mogą używać do jej pielęgnacji jednego z rodzajów mydła marsylskiego. Można w nim również prać i stosować do higieny intymnej. A mamy w czym wybierać. Dostępne jest między innymi mydło oliwkowe, lawendowe, arganowe i palmowe. Pojawiło się również mydło marsylskie do golenia. Każde z nich jest niezwykle delikatne, nie uczula i nie podrażnia.