Spomiędzy wielu różnych rodzajów okryć, którymi często nakrywa się łóżko głównie po to, żeby chronić pościel przed osiadającym na niej kurzem czy wirusami i bakteriami przynoszonymi przez nas do domu na ubraniu, w którym niejednokrotnie w ciągu dnia kładziemy się czy siadamy na łóżku, największą popularnością cieszą się narzuty pikowane.
Rodzaje wypełnienia
Najczęściej do wypełnienia narzut pikowanych używa się lekkiej ociepliny, dostępnej w sklepach z tkaninami. Gotowe narzuty mają z reguły wypełnienie w postaci włókien silikonowych, ale decydując się na szycie samodzielne, możemy kupić również wypełnienie bawełniane i mieszane (włókna sztuczne i bawełniane). Do wyboru mamy różne gęstości wypełnienia w gotowych kuponach o wielu wymiarach.
Ocieplina nadaje narzucie miękkości i objętości, dzięki czemu nie tylko jest miękka i lekka, ale leży też stabilnie na łóżku. Kiedy ociepliny jest za mało, żadna narzuta nie będzie prezentować się dobrze. Dlatego kupując narzutę pikowaną w sklepie, zwróćmy uwagę, na to, czy wypełnienie jest dostateczne – ważne jest to zwłaszcza przy zakupach internetowych, gdzie produktu nie można przed zakupem dotknąć
Istotna jest kolorystyka
Kolor wybranej narzuty zależy oczywiście od gustu i wnętrza, trudno tu więc doradzać jednoznacznie. Można powiedzieć tylko tyle, że warto wybrać spośród dwukolorowych. Kontrastowe kolory na wierzch i spód lub tylko dwa różne odcienie tej samej barwy dają dwie możliwości aranżacji, co może być miłym urozmaiceniem.
Czasami można nabyć narzuty pikowane wielokolorowe i wzorzyste. Są one znacznie rzadziej dostępne, ze względu na zdecydowanie mniejsze zainteresowanie klientów. Polacy preferują prostotę i minimalizm, rzadko więc gości w naszych sklepach wschodni przepych.
Czy tylko pikowanie „w kratkę”?
Najczęściej spotykane są narzuty pikowane w najprostszy wzór, czyli równą, około 10 cm kratkę. Można jednak nabyć i inne – pikowane w pasy, czy esy-floresy, albo kwiatowe wzory. Jeśli są to produkty pikowane maszynowo, nie są na ogół droższe od tych najprostszych, inaczej sprawa się ma, kiedy są wykonywane ręcznie.
Jeśli krawieckie umiejętności na to pozwalają, możemy uszyć taką narzutę samodzielnie. W przypadku, kiedy chcemy przepikować materiał na maszynie w niespotykane kształty, możemy skorzystać z gotowych szablonów, lub wyrysować linie według własnego pomysłu. Umożliwi to specjalna stopka do swobodnego haftowania, pikowania i cerowania, która nie pobiera tkaniny tylko pozwala na swobodne nią manewrowanie.
Narzuty pikowane znaleźć można w ofercie sklepu spokko.pl