Endometrioza to damska przypadłość, która jest o tyle niebezpieczna, że wiele kobiet nie zdaje sobie nawet sprawy, że na nią cierpi. Jest to o tyle interesujące, że nie jest to choroba bezobjawowa, ale jej objawy są często ignorowane i uznawane za coś normalnego. Przede wszystkim endometriozie towarzyszy zbyt obfita miesiączka, silniejsze niż zwykle bóle menstruacyjne, a także zmęczenie i niepokój psychiczny. Nieleczona endometrioza może prowadzić do różnych schorzeń, w tym bezpłodności. Przypadłość ta polega na tym, że komórki śluzówki macicy przyczepiają się do powierzchni pobliskich narządów w obrębie miednicy, na przykład do jajników i jelit, zamiast być usuwanymi na zewnątrz. Inne powszechne nazwy endometriozy to podwójna miesiączka, gruczolistość macicy lub wędrująca śluzówka macicy. Poza leczeniem, na zmniejszenie intensywności objawów zalecana jest odpowiednia dieta. Polega ona nie tylko na spożywaniu określonych pokarmów, ale też na unikaniu wielu takich, które mogą szkodzić.
Dieta w endometriozie – czego nie jeść?
Możliwych przyczyn występowania endometriozy jest kilka. Jednym z nich są uwarunkowania genetyczne, na które nie można nic poradzić. Gdy jednak ma się skłonności do endometriozy, można spróbować zredukować objawy stosując odpowiednią dietę. Uważa się bowiem, że to właśnie pewne składniki pokarmowe sprzyjają jej występowaniu i nasilają objawy. Za takie uważane są wszelkie sztuczne dodatki w jedzeniu. Ponadto, w przypadku, gdy występuje endometrioza dieta powinna być uboga w tłuszcze i cukry. Należy więc ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa, tłustych potraw, szczególnie obfitujących w tłuszcze trans, jak również używek, w szczególności kawy i alkoholu. Za składnik sprzyjający nasileniu endometriozy jest też uważany gluten, a więc zaleca się ograniczenie produktów go zawierających, czyli licznych zbóż.
Dieta w endometriozie – co jeść?
Wśród produktów dających ulgę kobietom cierpiącym na endometriozę są głównie pokarmy roślinne. W przypadku, gdy występuje endometrioza, dieta powinna zawierać zielone warzywa liściaste, rośliny kapustowate, sałaty, oleje nierafinowane, w tym szczególnie lniany, rośliny strączkowe, a także suszone warzywa i owoce (ale niekandyzowane). Do picia należy stosować dobroczynną zieloną herbatę. Przy endometriozie dieta powinna być uzupełniana suplementami zawierającymi magnes, selen, antyoksydanty. Warto pić też napar z mniszka lekarskiego oczyszczaczy wątrobę i nerki. Trzeba jednakże pamiętać, że poza zastosowaniem się do powyższych rad koniecznie należy najpierw udać się do lekarza.
Artykuł zrealizowany przy współpracy z miracolo.clinic/leczenie-endometriozy/terapia-zywieniowa.html.