Każdy kto posiada przydomową czy przyzakładową oczyszczalnie ścieków zdaje sobie sprawę, że działają one dzięki bakteriom, które uczestniczą w procesie rozkładu nieczystości.
Biopreparaty – tak nazywane są specjalne bakterie do oczyszczalni – mają za zadanie zlikwidować nieprzyjemny zapach, zniszczyć chorobotwórcze bakterie, upłynnić osady stałe oraz udrożnić przewody kanalizacyjne. Znajdują one zastosowanie nie tylko w większych oczyszczalniach ścieków działających przy zakładach przemysłowych, ale także w szambach, łazienkach, kuchniach czy studniach chłonnych. Oczywiście biopreparaty nie miałyby swoich właściwości gdyby nie kultury bakterii w nich zawarte, m.in. drożdże, enzymy, grzyby, witaminy oraz takie składniki pokarmowe, które usprawniają proces rozwoju mikroorganizmów.
Przyczyny braku bakterii
Bakterie do oczyszczalni występują w niewystarczających ilościach w osadnikach gnilnych, dlatego ważne jest regularne ich uzupełnianie poprzez stosowanie biopreparatów. Dlaczego jednak tych bakterii jest za mało pomimo posiadania oczyszczalni? Odpowiedź jest prosta. Zarówno w domu jak i w zakładach przemysłowych stosuje się dużo preparatów oraz środków czystości, które zabijają bakterie. Nie dotyczy to substancji takich jak proszki do prania czy płyn do mycia naczyń – takie środki nie są szkodliwe ani dla ludzi, ani dla bakterii. Inaczej jest w przypadku stosowania substancji żrących. Jeśli zauważymy, że intensywność oraz efektywność naszej oczyszczalni spadła, będzie to oznaczało, że powinniśmy uzupełnić w niej bakterie.
Gdzie kupić?
Saszetki z bakteriami można zakupić najczęściej w specjalistycznych sklepach ogrodniczych oraz sklepach internetowych. Na rynku jest wiele preparatów uniwersalnych do oczyszczalni ścieków, które różnią się jednak swoim zastosowaniem, dlatego przed zakupem należy uważnie przeczytać informacje znajdujące się na opakowaniu.