Zdrowie i Uroda

Dziecko u stomatologa

Perspektywa wizyty z dzieckiem w gabinecie stomatologicznym dla każdego rodzica jest traumatyczna. Zazwyczaj jednak okazuje się, że dziecko boi się specjalisty gdyż widzi, że rodzic reaguje nerwowo. Jak uniknąć tego błędnego koła i wybrać stomatologa, który zapewni dziecku komfort i profesjonalną opiekę?

Przede wszystkim: profilaktyka

Aby zmniejszyć stres związany z wizytami u stomatologa należy kłaść duży nacisk na profilaktykę. Dziecko od małego powinno być uczone, jak istotna jest odpowiednia i regularna higiena jamy ustnej. Rodzice powinni wspólnie z dzieckiem szczotkować zęby, a żeby zachęcić malucha do tej czynności pomogą im w tym kolorowe szczoteczki do zębów z wizerunkami znanych postaci z kreskówek. Specjalnie dla dzieci dedykowane są też pasty do zębów, których owocowy smak z pewnością będzie przyjemniejszy od silnie miętowych past. Zaletą past dziecięcych jest fakt, że nawet połknięcie ich nie spowoduje u dziecka problemów gastrycznych. Aby zachęcić dziecko do szczotkowania można wykorzystać również kolorowanki, w których dziecko będzie uzupełniało kolejne rysunki po każdorazowym umyciu zębów. Po uzupełnieniu kolorowanki może czekać na nich jakaś nagroda.

Wizyta u gabinecie stomatologicznym

Wybierając konkretnego specjalistę warto zapytać znajomych czy rodzinę, czy mogą polecić lekarza doświadczonego w pracy z dziećmi. Coraz więcej stomatologów kształci się, aby móc przyjmować najmłodszych pacjentów – a wymagania są olbrzymie! Podstawą jest możliwość zapewnienia dziecku komfortu, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. W gabinetach przyjaznych dzieciom stosowane są najnowocześniejsze techniki wykrywania i leczenia próchnicy, w tym również leczenie całkowicie bez bólu. Stomatolog powinien mieć również dobry kontakt z dzieckiem. Zazwyczaj pierwsza wizyta polega na oprowadzeniu dziecka po gabinecie i zapoznaniu z aparaturą.

Dowiedz się więcej na stronie: sujka.com.pl.

Previous ArticleNext Article